Всеки слънчев ден трябва да се използва , за да се приключи засаждането на чесъна, магданоза, копъра, целината, марулите, репичките. Може да заделите място за лавандула, мащерка и маточина, за да ви са под ръка през лятото. Огледайте внимателно засадените през есента чесън и лук, защото скоро ще се появи честовата муха и напръскайте преди да е снесла яйцата си.



 



Ако оставите младите ларвички необозпокоени, те ще проникнат в стъблата и ще направят непоправими бели. Растенията картофи се засаждат, когато температурата на почвата се установи над 3-4 градуса. Затопляне на времето може да повиши прекомерно температурата в стъклените оранжерии и когато това се случи, проветрете. Поливайте растненията и внимателно ги преглеждайте за вредители.



 



Доматите се колтучат и привързват. Зеленчуците имат нужда от обилна светлина и когато правите планове къде точно да ги засадите, избягвайте местата, засенчени от сгради и дървета. Водата е също жизнено необходима. Не е добре един и същи зеленчук дълго време да е на едно и също място, защото заразите в почвата ще се множат. Най-чувстителни са лук, зелен фасул, грах, домати. Време е вече да засеете семена за разсад на дини, пъпеши и  тиквички в пластмасови саксийки или кофички от кисело мляко.



 



В началото на април в най-южните райони на страната ни може да се засаждат краставици в неотоплени оранжерии. В средата на месеца ще свършите тази работа, ако сте в Северна България.