Зайци през зиматаИзвестно е, че зайците понасят по-лесно студа, отколкото горещините. Независимо от температурите зайците не понасят силните ветрове, теченията в помещенията и дъждовете.

Най-чувствителни са зайкините с напреднала бременност и малките зайчета. Първите признаци на неразположение са поява на влага около устата, а понякога и леко кръвотечение през носа. Дишането е ускорено и неспокойно. Малките зайчета в гнездата проявяват изключително голямо безпокойство. В тези случаи се вземат мерки да се осигури по-голяма сянка. Подът на навеса или зайчарника трябва да се напръска с вода.

В никакъв случай не трябва да се допуска намокряне на зайците с вода. При най-малко намокряне се появява хрема, катар на носа, а често и белодробни заболявания.

Неблагоприятните климатични условия се отразяват както върху здравето, така и върху продуктивните качества на женските и мъжките зайци.

При промишленото отглеждане на зайци тези външни фактори се избягват. Това става чрез построяването на масивни помещения и особено когато чрез климатична инсталация се регулира микроклиматът в помещението. През зимата то се отоплява и вентилира, а през лятото се вентилира (охлажда). С премахването на климатичните колебания се осигурява равномерност във всички физиологични процеси в заешкия организъм, а оттам и увеличаване на продуктивността.