Болестта зелена мозайка по краставиците е силно вредоносна по краставиците, пъпешите и дините за полско и оранжерийно производство.

Симптоми на болестта зелена мозайка по краставиците

Зелена мозайка по краставици

При болестта зелена мозайка по краставиците по младите листа на растенията се явяват светлозелени, дори жълти петна, които понякога обхващат по-голямата част от листната петура. Поради неравномерно нарастване на заразените и незаразените участъци, листната петура се деформира.

Растежът на растенията е силно депресиран. Плодовете са също силно прошарени и с неравна повърхност.

Причинител на болестта зелена мозайка по краставиците

Причинител на болестта зелена мозайка по краставиците е Cucumber green mottle mosaic virus (CGMV), (група Tobаmovirus). Той има пръчковидни вириони с размери 300x15 nm, термална убийствена точка 90°С, в сок търпи разреждане 10-6, а при стайни условия запазва инфекциозност няколко месеца, а в сухи листа няколко години. Кръгът от гостоприемници е ограничен в сем. Cucurbitасеае.

Вирусът има различни щамове, например Marmor astricum var. aucuba, причиняващ бяла (жълта) мозайка по краставицата.

Причинителят на зелената мозайка по краставиците се запазва в растителните остатъци до една година.

Със семена от болни растения, вирусът се пренася повърхностно (до 15%), а чрез ембриото - в съвсем малък процент. В растенията той прониква през рани, предана се контактно, дори и при допир на корени от болно и здраво растение. Тази болест по краставиците се разпространява масово по оранжерийните краставици, отглеждани в хидропоник. С насекоми не се пренася, но преносители могат да бъдат зооспорите на гъбата Olpidium cucurbitacearum.

Борба с зелена мозайка по краставиците

Производство на здрав посадъчен материал чрез използване на пропарен субстрат и чисти от вируса семена, получени от здрави растения или обеззаразени чрез нагряване, 3 денонощия при 50-52°С и 24 часа при 78-80°С. Спазване на тригодишно сеитбообращение, чрез редуване на краставиците с домати или пипер. В оранжерията да се поддържа почвена температура не по-ниска от 16°С, а въздушната - да не надвишава 25°С, като се избягват резките температурни колебания.

Ограничаване на тази болест по краставиците се постига при спазване на профилактични мероприятия като:

  • дезинфекция на ножовете с 5% разтвор от калиев перманганат или тринитриев фосфат;
  • измиване на ръцете с алкален сапун;
  • пръскане на растенията с 8-10% разтвор от бито мляко и унищожаване на болните растения.