Ябълков плодов червей (Cydia pomonella) е разпространен навсякъде у нас. Гъсеницата му поврежда плодовете на ябълката, крушата, прасковата, кайсията, ореха и сливата. Най-големи поражения нанася на ябълката, като ежегодно причинява червясване на 30-40% от плодовете, когато не се води борба.

Пеперудата на ябълковия плодов червей при разперени крила достига 2 см. Предните й крила са сивопепеляви, с много напречни кафяви вълновидни линии. На външния им край изпъква по едно кръгло тъмнокафяво петно, което е обкръжено с 4-5 дъговидни петънца. Гъсеницата е дълга около 2 см, има белезникав цвят със слаборозов оттенък на гърба.

Ябълковият плодов червей развива у нас две поколения годишно и зимува като гъсеница под старата и напукана кора на дърветата, в амбалажа, по подпорите, в плодохранилищата и в почвата, около основата на стъблата. През април гъсениците какавидират, летежът на пеперудите от зимуващото поколение започва от началото на май и продължава до началото на юли.

Пеперудите от второто (лятното) поколение летят през юли, август и началото на септември. Една пеперуда снася от 50 до 160 яйца по листата, плодовете и клоните. В зависимост от температурата яйцето се развива 7-11 дни, а гъсеницата се изхранва за 25-40 дни с месото и семките на плода. Една гъсеница поврежда по три плода. Какавидирането се извършва под старата кора на дърветата, в амбалажния материал и в подпорите.

Степента на червивост на плодовете в отделните овощарски райони на нашата страна е различна. Най-голямо е червясването на плодовете в Южна България. За масовото намножаване на неприятеля извънредно голямо значение имат микроклиматичните условия на местността.

Борба с ябълковия плодов червей

Химична борба с ябълковия плодов червей се провежда съобразно плътността му, като моментите, в които трябва да се проведе борба, може да се получат от бюлетина на регионалната служба по прогноза към НСРЗ и от специалистите по места. Провеждането на борбата в ябълковото насаждение е икономически оправдано при установяване на повече от 0,6 до 0,8% пресни вгризвания за първото и до 0,5% за второто поколение. Обикновено се извършват две пръскания срещу първото и 2-3 срещу второто поколение. Броят на третиранията се определя от продължителността на летежа на пеперудите, метеорологичните условия и вида на употребените препарати. За условията на нашата страна първото пръскане срещу първото поколение се провежда в края на май, началото на юни, когато плодовете имат големина колкото орех, а второто - 10-12 дни по-късно. Първото пръскане срещу второто поколение се извършва в края на юли или началото на август, а останалите - през 10-12 дни.

За борба с ябълковия плодов червей (Cydia pomonella) успешно могат да се използват препаратите: Дурсбан 4 Е - 0.2%, Нуреле Дурсбан - 0.05%, Калипсо 480 СК - 20 мл/дка, Релдан 40 ЕК 0.12%, Талстар 10 ЕК - 0.03%, Децис 2.5 ЕК - 0.03%, Суми Алфа 5 ЕК - 0.02%, Нексид 015 КС - 0,03%, Фюри 10 ЕК - 0.0125% и др.

Като допълнителни мероприятия за борба с ябълковия плодов червей се препоръчват: