Изборът на място за хмелник е много важен, тъй като хмелът се отглежда 20-30 години на едно и също място. Най-добре е то да бъде равно или с малък наклон, да е проветриво, но да е запазено от силни ветрове и да се огрява добре от слънцето.

През есента площите се риголват и се торят. Дълбочината на риголването завися от особеностите на почвата и е 50-60 см на по-дълбоки и богати почви и 40-50 см на по-бедни и плитки почви. След риголването почвите се брануват. След това площта се парцелира, маркират се пътищата и се изгражда конструкцията за закрепване на стъблата. Конструкциите са от различни типове. Създаденият наш тип е от железобетонни стълбове, високи 7-8 м. Над тях хоризонтално се опъват основните телове, за които се прикрепват вертикални и V-образни водещи телове (хмеловоди). Разстоянията между редовете се маркират на 250 или 300 см, а в реда на 100 или 75 см.

Хмелът се размножава чрез вкоренени през есента или рано напролет резници, които се засаждат в ямки с размер 45х45x45 см.

Грижите през първата година от вегетацията започват с окачване на хмеловидните вертикални телове. Освен това насаждението редовно се окопава, подхранва се и се напоява. Вземат се и съответни мерки срещу появилите се болести и неприятели. Специфично мероприятие е отвеждането на леторастите, когато достигнат височина 50-60 см, по хмеловодите. През есента, когато шишарките достигнат техническа зрелост, те се прибират.

Грижите за възрастните насаждения през есента се състоят и изрязване на осланените стъбла на 40-53 см и изнасянето им, в попълване на празните места, в основно торене и в изораване на почвата на дълбочина 18-20 см, като се прехвърля към редовете за загрибване на растенията.

През пролетта в началото на вегетацията растенията се отгрибват. След това се извършва специфична за хемела резитба, окачват се хмеловодните телове и се обработва отъпканата почва. През вегетацията се извършват обичайните агротехнически мероприятия - обработка на почвата, внасяне на хербициди, торене и напояване. Освен това се провеждат и някои специфични мероприятия - отвеждане на леторастите по хмеловодите, премахване (филизене) на излишните леторасти и борба срещу осеменяването на шишарките.

По-важни болести по хмела са маната, фузариозата, къдравостта и др., а от неприятелите - хмеловата земна бълха, листните въшки, акарите и др.

Вижте още:

Кускута( Кукувича прежда)- семената запазват кълняемостта си в почвата до 5-6 години

Люцерна – особености в агротехника

Особености в агротехниката на казанлъшката роза