Какви групи неприятели нападат зеленчуковите култури и в какво се изразява вредната им дейност?

Неприятели по зеленчуковите културиЗеленчуковите култури се нападат и повреждат от насекомни неприятели - листни въшки, дървеници, трипсове, оранжерийна белокрилка, попово прасе, щурци, гъсеници и ларви на различни видови пеперуди, различни видове бръмбари, акари (растителноядни паячета), нематоди (кръгли червеи), голи охлюви, мокрици, стоножки и други животински организми. Вредата от тези организми се изразява в смучене на сок и отделяне на ензими, пренасяне на вируси, причиняващи болести по растенията, изгризване на части от подземната и надземната част на растенията, прегризване на цели растения и унищожаването им, надупчване на плодовете, котиледоните и същинските листа, изгризване на цветните части, разкъсване на кореновата система, образуване на подутини (тумори, гали) и други деформации по надземните и подземните части. Тези повреди допринасят за загниване на растенията, силно отслабване и изоставане в растежа, влошаване на качеството на продукцията, силно намаляване на добивите, изпаряване на значително количество вода и до други отрицателни прояви.

Как неприятелите повреждат зеленчуковите култури и по какво се различават повредените от здравите растения?

Някои от неприятелите смучат сок от надземните части на растенията, като често в местата на смученето тъканите избледняват, напетняват се или се деформират. Други нагризват по специфичен начин отделните части на растенията (във вид на отвори, ходове, ивици и по друг начин), а трети предизвикват различни деформации по подземните части във вид на гали, тумори и раковини. По тези видими изменения, които често са свързани и с изоставане в растежа, лесно се познават повредените от здравите растения. Почти винаги в местата на повредата или в близост до нея се открива и неприятелят.

Какви други организми посещават зеленчуковите култури и какви взаимоотношения съществуват между тях и неприятелите?

Освен от неприятели зеленчуковите култури се посещават и от голям брой други организми - естествени техни врагове (хищни акари, хищни паяци, ентомопатогенни микроорганизми, хищни и паразитни видове насекоми и други). Най-голям е обаче броят на полезните насекоми хищници (калинки, златоочици, хищни дървеници, сирфидни мухи, късокрили бръмбари, бръмбари бегачи и др.) и на полезните насекоми паразити по неприятелите (различни видове ципокрили насекоми, някои късокрили бръмбари и др.). Тези и още много други видове влияят в антагонистични взаимоотношения хищничество и паразитизъм) с неприятелите, в резултат на което тяхната численост намалява, а при определени условия я регулират и до практически безвредна.

Кога трябва да се провежда борба с неприятелите на зеленчуковите култури?

Наличието на неприятели по зеленчуковите растения все още не е достатъчно условие за провеждане на борба с тях. Борба се налага само когато неприятелите по растенията са в такава численост, при която повредата, изразена стойностно, ще превишава двойните разходи, направени провежданата химична борба, т е. когато числеността на неприятелите превишава т. нар. прагове на икономическа вредност (ПИВ). При отделните видове вредители и култури тези прагове са различни.

Какви са възможностите за борба с неприятелите по зеленчуковите култури? За борба с неприятелите по зеленчуковите култури могат да се използват агротехническият метод, физични и механични мерки, химичният и биологичният метод и интегрирана система за борба.

Какви химични и биологични препарати се използват за борба с неприятелите по зеленчуковите култури?

Използват химични препарати със средна или слаба токсичност, а от биологичните препарати - бактерийните, които са практически безвредни за човека, домашните и дивите животни. Само по изключение могат да се използват силно отровни химични препарати. Освен това борбата с някои неприятели се провежда посредством хищни и паразитни видове насекоми - златооици, късокрили бръмбари, хищни мухи, калинки, трихограма, енкарзия формоза, също така и чрез хищни акари.

Какво е значението на полезните видове насекоми, акари и паяци за ограничаване на химичната борба?

При използването на химични препарати само при необходимост могат да се създадат условия за масово размножаване на хищни и паразитни насекоми, на хищни акари и паяци от природните популации, конто сами могат да регулират числеността на неприятелите под праговете на икономическа вредност и тогава намесата на човека отпада. Когато числеността на тези полезни видове не е достатъчна да регулира плътността на вредителите под праговете на икономическа вредност, най-целесъобразно е да се използват паразитни видове насекоми от род Трихограма за борба с нощенките, листозавивачките и соевия молец; Енкарзия формоза - за борба с оранжерийната белокрилка и хищния акар; Phytoseilus persimilis - за борба с акарите.

Възможно ли е получаване на високи и качествени добиви от зеленчуковите култури без да се води борба с неприятелите, когато това се налага?

Когато зеленчуковите култури са нападнати от неприятели в численост, превишаваща прага на икономическа вредност, получаването на високи и качествени добиви е възможно само при организиране и своевременно провеждане на ефикасна растителна защита срещу тях. В противен случай добивите са ниски, а продукцията - с лошо качество. Борбата с неприятелите по зеленчуковите култури да се провежда по такъв начин, който дава възможност да се опазят природата, растенията и продукцията от замърсяване с пестициди, а остатъчните количества в зеленчуците да са под допустимите норми.