Болести по пипера и болести по доматите - икономическо значение

България е страна с традиционно интензивно отглеждане на домати и пипер в полски условия. За да се получи качествена продукция, производителите трябва да познават симптомите, условията за развитие и мерките за борба с икономически най-важните болести при домати и пипер.

СТОЛБУР (MYCOPLASMA)

Развитието на болестта столбур е свързано изключително с разпространението на вектора, преносител на болестта Hyalesthes obsoletus - Поветицова цикада. Hyalesthes obsoletus - Поветицовата цикада зимува, като ларва в корените на поветицата. През втората половина на юни цикадата мигрира и напада други растения. Цикадите смучат сок от листата на нападнатите растения. В мястото на убождането се вижда малко светло петно, което често остава незабелязано. Пряката повреда няма голямо икономическо значение. Опасно е пренасянето на столбура (Mycoplasma) по доматите и пипера. Когато е смукала сок от болни растения, като ларва, цикадката може да разпространява болестта до края на живота си. Признаците на болестта столбур се проявяват след 30-35 дни от момента на инфектирането. При пипера се наблюдават хлоротични растения с ладиевидно завити листа. Листата са твърди и щръкнали, като от долната им страна нерватурата е виолетово оцветена. При пипера се наблюдава кореново гниене, при което кората на загнилите корени се отделя лесно. Растенията бързо изсъхват.

При доматите освен хлорозата се наблюдават и различни видове деформации особено по чашелистчета - стерилни цветове. Плодовете са безвкусни, месото им е слабо оцветено и твърдо.

Тъй като няма устойчиви на столбура (Mycoplasma) сортове, то трябва да се приложат следните агротехнически мероприятия:

  • ранно и по-гъсто засаждане на културите;
  • засяване на кулисни пояси от царевица по краищата и през 5-6 реда в посевите;
  • засаждане между пипера, доматите, картофите и другите чувствителни култури, на репелентни растения (босилек, чубрица, червено цвекло, тагетис, циния и др.);
  • унищожаване на плевелите – гостоприемници и източници на зараза (поветица, паламида, татул, черно куче грозде и др.);
  • комбинирано торене, поливане, обработка на почвата и всички останали мероприятия, осигуряващи бързо и буйно развитие на растенията.

Няма регистрирани препарати за борба със столбура в зеленчуковите култури, но могат да се използват всички инсектициди, разрешени за борба с трипсовете. При люцерната е регистриран препарата Шерпа 25ЕК - 40 ml/dka. По възможност се третират и съседните площи. Пръскането с препарата се повтаря, в зависимост от срока му на действие. След като неприятелят мигрира по зеленчуковите растения, се третира самата култура, както и заобикалящите ги ивици. С наближаване на беритбата, да се спазва стриктно карантинния период, на използваните препарати за растителна защита.

БРОНЗОВОСТ ПО ДОМАТИТЕ (TOMATO SPOTTED VIRUS)

Бронзовост е опасно вирусно заболяване при средно ранните и късните домати и пипер. Пренася се чрез трипсове. В тези насекоми вирусът презимува, но може да се запази и в многогодишните украсни растения. Тази болест по доматите поврежда листата и плодовете, по които се образуват закръглени петна с бронзов оттенък. Борбата с бронзовост по доматите и пипера се свежда до:

  • дълбока есенна оран за унищожаване на трипса;
  • избягване предшественици като тютюн, домати, пипер;
  • унищожаване на плевелите ;
  • използване на здрав разсад и химическа борба срещу преносителя (трипса) в разсада и в насажденията от домати и пипер.

БАКТЕРИАЛНО ИЗСЪХВАНЕ (CLAVIBACTER MICHIGANRNSIS)

Бактериалното изсъхване се развива масово особено при средно ранните домати. Некачественото обеззаразяване на семената е основната причина за това заболяване. Бактериалното изсъхване (Clavibacter michiganrnsis)се развива в проводящите съдове и ги разрушава. Нападнатите растения увяхват и изсъхват.

За борба с бактериалното изсъхване се препоръчват профилактични мерки, като:

  • задължително обеззаразяване на семената;
  • отглеждане на разсад в стерилна почва;
  • оптимален поливен режим.

За обеззаразяването на семената се използва Солна киселина 0,8% разтвор в продължение на 24 часа при 20-21°С, Бактерицин - 10 г/кг или Фализан насбайце - 0,25% за 60 min. Торфо-почвената смес се третира с Формалин 1:50 в доза 5-10 g/m²

БАКТЕРИЙНО УВЯХВАНЕ (PSEUDOMONAS SOLANACEARUM)

Болестта показва силно развитие при полско производство домати. Бактерийното увяхване (Pseudomonas Solanacearum) е системно заболяване. Бактерийното увяхванесе пренася, чрез семената, растителни остатъци, чрез наранявания, от насекоми и поливната вода. Заразените растения имат хлоротичен вид, увяхват и загиват. Проводящата система е кафява, с ексудат, но за разлика от бактериалното изсъхване не е разрушена. Мерките за борба се водят, както при бактерийното изсъхване.

Производство на червен пипер за мелене

БАКТЕРИЙНИ ПЕТНА (ХANTHOMONAS VESICATORIA) И БАКТЕРИЙНО СТРУПЯСВАНЕ (PSEUDOMONAS SYRINGAE)

Тези болести по доматите и пипера се предават със семената, поливната вода, дъжд и наранявания. По листата се образуват дребни некротични петна с хлоротичен ореол. По стъблото и листните дръжки се образуват елиптични петна, които могат да доведат до пречупването им.

Признаци по плодовете:

  • при бактерийни петна, петната нарастват и покафеняват, хлътват и напукват;
  • при бактерийно струпясване петната са дребни, сухи, във вид на струпеи;

Бактериите се разнасят по време на дъжд. Мерките за борба са същите както при другите бактериални болести по доматите и пипера. По време на вегетацията се препоръчват пръскания с медни средства:

  • Меден сулфат - 0.4%, Купроцин - 0.4%, Фунгуран - 0,3%, Шампион - 0.2%, Купроксат - 0.3%, Косайд - 0.3%.

При пипера и доматите е необходимо 3-4 години сеитбообращение.

КАРТОФЕНА МАНА (PHYTOPHTHORA INFESTANS), ЧЕРНИ ЛИСТНИ ПЕТНА (ALTERNARIA SOLANI)

Картофената мана (Phitophora infestans)е най-вредоносната болест по картофите, както и по ранните и средно ранните домати. Причинителят зимува в клубените и след като се развие по ранните картофи, се предава на доматите. Оранжерийното отглеждане на домати благоприятства целогодишното развитие на тази болест. Борбата с картофената мана се води на базата на прогноза и сигнализация. За критичен се смята период, ако през два последователни дни температурата не пада под 10 градуса, относителната влажност е 78-80% и има наличие на роса, мъгла, ръмеж.

Кога и как да поливаме 

Предпазни пръскания срещу картофена мана се правят с:

  • Бордолезов разтвор 1% , Купроцин супер 0,3%, Дитан М 45 - 0,2%.

Лечебни пръскания се правят с:

  • Акробат МЦ - 0,2, Верита ВГ - 0.15%, Корсейт М ДФ - 0.25%, Корсейт РВП - 0.25%, Купросейт 45ВП - 0.3%, Мелоди компакт - 0.3%, Ридомил голд - 0.25%, Фунгуран -Шампион - 0.15%.

Борбата с черни листни петна Alternaria solani трябва да се води още по време на отглеждането на разсада. Необходими са пръскания със следните фунгициди:

  • Пероцин - 0.3%, Дитан - М45 0.2% или Скор - 0.075%. По време на вегетацията пръсканията срещу тази болест могат да бъдат съчетани с пръсканията срещу маната.

ВЕРТИЦИЛИЙНО УВЯХВАНЕ ПО ПИПЕРА (VERTICILLIUM DAHLIAE)

Вертицилийното увяхване се дължи на многогодишното отглеждане на пипер и патладжани на едни и същи площи. Тъй като заразата се натрупва в почвата трябва да се спазва 3-4 годишно сеитбообръщение. Добри предшественици са житните култури. Броколите са една от предпочитаните култури, защото те се използват за изчистване на почвата от патогена.

Най-важното за вегетационните поливки на зеленчуците?

Мерките за борба при вертицилийното увяхване по пипера са:

  • спазване на 4–5-годишно сеитбообръщение;
  • засаждане на здрав разсад;
  • отглеждане на растенията върху богати на хумус почви;
  • през вегетацията трябва да се поддържа оптимална влажност на почвата;
  • унищожаване на растителните остатъци след прибиране на продукцията.

 

ВИЖТЕ ОЩЕ

Агротехнически метод за борба с болестите при зеленчуковите култури

Особености на сеитбата за отглеждане на зеленчуков разсад

Шербетуването при зеленчуците ускорява зреенето и повишава добива