Мравките проникват понякога в пчелния кошер, за да се хранят с медовите запаси и пилото. Рязко обаче се стига до масирани нападения. При отварянето на кошера се откриват мравки и яйца в изолацията на покривната възглавница. В отделни случаи мравките образуват гнезда в двустенните кошери, като разрушават изолацията и дървесината им.

Едрите видове мравки от род Formica, които строят големи мравуняци, нападат дори и силни пчелни семейства и ги ограбват. Разбира се, това се случва най-често в слаби семейства. В двойните стени на кошерите най-често се откриват конски мравки , които обикновено обитават изгнили дървета. Те обаче не посягат към пчелите и техните запаси, а използват само изолацията за строежа на гнездата си. Дребните мравки, които гнездят под покривната възглавница върху покривката, са съвсем безобидни. Други видове мравки живеят дори в пчелното гнездо, без да пречат или да увреждат пчелите.

Повечето мравки спадат към най-полезните животни в природата, защото унищожават вредители. Горските мравки дори служат на пчелите, защото пазят и отглеждат производителите на мана. Червената горска мравка (Formica rufa) и някои други видове са поставени и под защитата на закона.

Ако мравките се превърнат в бреме за пчелина, борбата винаги е насочена към защитата и никога - към унищожаването им. В гората пчелните семейства се поставят на няколкостотин (200) метра разстояние от големите мравуняци. Карамфиловото масло има силно отблъскващо действие върху мравките. С него може да се намажат дъната на кошерите или поставките за тях. Пчелното семейство също може да бъде защитено от мравки с помощта на различни растителни съставки. Например по горните летви на питите може да се поставят изсъхнали листа от обикновена хризантема (Chrisanthemum vulgare) или пресни орехови листа (Juglans regia).

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Злокачественият американски гнилец е най-упоритата заразна болест по пилото на пчелите

Борба с доброкачествения европейски гнилец

Пчелните семейства са в активно състояние през месец юли