Подготовката на пчелните семейства за главната паша е продължение на пролетните грижи за пчелите. Тя включва три основни мероприятия: осигуряване на площи за снасяне на майката, използване на восъкоотделянето и запазване работното състояние на пчелите до пашата.

Със затоплянето на времето започва и цъфтежът на ранната медоносна растителност. Пчелите ежедневно донасят и складират в гнездото цветен прашец, увеличава се количеството на пилото, в резултат на което питите почти изцяло се запълват. Остават все по-малко свободни килийки за снасяне и майката започва да намалява снасянето. Това налага да се увеличава площта за снасяне, като се дават изградени пити или восъчни основи за градеж. По този начин се разширяват гнездата.

Моментът за разширяване на гнездата се определя от наличието на свободна площ за снасяне на майката. Ако в гнездото има свободна площ за снасяне на майката, независимо от многото пчели с разширяването не трябва да се бърза. Обратно, ако в гнездото пчелите са сравнително малко, но почти всички площи по питата са със заети килийки (с пило, мед и прашец), пчеларят трябва да придаде пити за снасяне. За да не се влошат обемът на гнездото и температурният режим, трябва да се извадят част от прашецовите пити (без пило) зад преградната дъска, а на тяхно място да се поставят празни. Стремежът трябва да бъде майката винаги да има на разположение подходящи пити за снасяне. Първите пити, с които се разширяват гнездата, трябва да бъдат само с работнически килийки, в които са се излюпвали няколко поколения пчели - светло- до тъмнокафяви. Те се слагат непосредствено до последната пита с пило, а след започване цъфтежа на ябълките, когато в гнездата има вече 4-5 пити с пило, може да се слагат и между питите с пило, ако пчелите покриват добре всички пити в гнездото. На по-слабите семейства пити за разширение се слагат до последната пита с пило и едва след като има 4-5 пити с пило и достатъчно пчели между тях.

След разцъфтяването на овощните дървета наред с изградени пити за разширяване на гнездата трябва да се дават и пити за градеж. На по-силните семейства те се поставят до питите с открито пило, а на по-слабите - до последната пита с пило. До настъпването на главната паша на средните по сила семейства трябва да се осигуряват по 4-5 пити за изграждане, за да бъде използван отделеният от жлезите на пчелите восък. Восъкоотделянето е най-активно през периода на развитие на семействата преди главната паша (април-май). Ето защо през този период във всяко семейство трябва да има пити за изграждане и строителни рамки. Чрез строителните рамки се задоволява инстинктът на пчелите да градят търтееви пити и се води успешно и борбата с вароатозата, а по восъчните основи пчелите изграждат работнически килийки. Строителните рамки трябва да се поставят към центъра на гнездото, където пчелите градят по-бързо и с което се води по-ефикасна борба с акарите.

Макар че пчелите имат на разположение цъфтяща растителност, подбудителното подхранване на пчелите трябва да продължава в онези пчелини, в които семействата са без запаси. Липсват ли запаси, развитието се забавя, а при застудяване се стига до унищожаване на пилото или загиване на цялото семейство. Пчелните семейства в началото на май, особено при по-топла пролет, запълват изцяло обема на кошера и пчеларят преустановява разширяването на гнездата. В резултат на системно ограничаване на яйцеснасянето на майките, особено на по-активните, се стига до положение, когато по питите почти няма свободни килийки. Всички са запълнени с пило (8-10 пити), прашец и мед и майката не намира площи за снасяне, излюпват се много млади пчели, които не са ангажирани с активна работа, а свободните килийки се заемат отново с прашец и нектар. Това състояние на семействата - съвсем малко открито пило (резултат от системното ограничаване снасянето на майката поради липса на свободни килийки), голямо количество млади пчели, невключени в работа по отглеждането на пилото (не се пласира отделяното от жлезите им пчелно млечице), довежда до роево състояние. Тази е причината, поради която твърде често пчеларите успяват да развият добре семействата, но преди да е настъпила пашата, не умеят да запазят работното им състояние и те почват масово да се роят. Ето защо запазването на работното състояние на пчелните семейства в края на пролетта трябва да бъде основна грижа на пчеларя. За да предотврати изпадането на семействата в роево състояние, пчеларят не трябва да допуска майката да се ограничава в яйцеснасянето - в кошера винаги трябва да има пити със свободни участъци по средата за снасяне. При дадан-блатовия кошер, когато пилото заема 8-9 пити (плътно, от летва до летва), а в гнездото има вече 12 пити, пашата още не е започнала и времето и растителността осигуряват всекидневна активна работа на пчелите, пчеларят трябва да вземе мерки за предпазване на семействата от изпадане в роево състояние. Поставянето на магазина в този случай само малко отсрочва роенето, ако майката снася яйца и в магазинните пити. Не бива да се смята, че с поставяне на магазина роенето е избягнато. При тези обстоятелства гнездата непременно трябва да се разширят с корпус с плодникови пити за снасяне на майката. Когато в пчелина няма корпуси, те се приготвят от два магазина, поставени един върху друг. От плодника се изваждат 2-3 пити с пило, поставят се в центъра на корпуса и от двете им страни се попълва с празни изградени пити и восъчни основи, попълва се и плодникът. Само такова разширяване (и то, ако няма снесени яйца в източниците) може да запази работното състояние на пчелните семейства, стигнали до описаното състояние. Много често вместо добър медобер през по-добрите години пчеларят получава само роеве и почти никакъв мед. А използването на главната паша е пълноценно тогава, когато силните семейства са запазили работното си състояние до настъпването й.

Използването на главната паша е важен момент в пчеларството. Пчеларят може да разчита на добър успех само ако познава добре особеностите на пашата в района на пчелина, за да може така да регулира обема на гнездата, че семействата да натрупват повече мед.

Когато се използва краткотрайна, но обилна паша, на семействата трябва да се предоставя голям обем на гнездото, който да осигури място не само за складиране и зреене на донесения нектар, но и за снасяне на майката (за да не се стигне до роене). Такава е акациевата паша, а преди нея и пашата от репко. Тези обстоятелства са сравнително слабо познати на повечето от пчеларите. В благоприятни за нектароотделянето години акациевата паша трябва да се използва с голям обем на кошерите - корпус и дори корпус и магазин. Такива са условията по поречието на Дунав и в някои равнинни райони на Северна България. За райони, където пашата е по-продължителна, но по-оскъдна, каквито са повечето от районите на страната, на пчелните семейства не трябва да се дава голям обем през времетраенето й, тъй като донасяният нектар е сравнително малко, за да се блокира активното снасяне на майката. Тук големият обем води до активно развитие (засилване) на семействата през пашата, а не до натрупването на запаси от мед и след преминаването й новоизлюпените пчели изяждат резервите. Поради това и пчеларят или не получава стоков мед, или получава малко от семействата, които са станали твърде силни на пчели. В тези райони дадан-блатовият кошер с магазин напълно отговаря за пълното използване на пашата.

В райони с бедна паша трябва да се използват малообемните кошери - десет- и дори осемрамкови с магазин. Бедната паша не позволява бързото блокиране на майката с нектар и тя снася непрекъснато, без обаче да има на разположение големи площи. Именно това осигурява на пчелите възможността да складират известни количества мед и в магазина наред с венците около пилото.

Съобразяването с особеностите на пашата и регулирането на обема на кошера са важни предпоставки за ефективно пчеларстване в различните райони на страната. При съвременни условия на добри резултати от пчеларството може да се разчита при използването на няколко главни паши. Тъй като районите в нашата страна, осигуряващи на неподвижните пчелини няколко паши, са малко, широко приложение за използването им трябва да намери подвижното пчеларство. Любителите-пчелари могат да използват също по няколко главни паши само чрез пренасянето на пчелните семейства до тези паши.

У нас може да се използват като главни паши и културните растения, които сега се концентрират на големи площи и осигуряват паша за голям брой семейства. За подвижното пчеларство любителят-пчелар заслужава да използва овощните градини, репкото (особено площите за семепроизводство), бялата акация (независимо от районите - равнинни или планински), естествените ливади и горските сечища, слънчогледа, кориандъра, памука, маната по иглолистните и широколистните гори и др.

Във връзка с използването на пашата стои и въпросът, кога пчеларят трябва да поставя магазини (медови корпуси), кога да центрофугира меда и т.н.. Всички тези въпроси също трябва да се решават в зависимост от района и пашата. При силните паши магазините трябва да се поставят, преди още питите в плодника да са се "белнали", т.е. непосредствено преди пашата. При по-бедните паши магазини се поставят, след като покрай горните летви на питите в плодника килийките са напълнени с нектар и пчелите започват да ги надграждат, в резултат на което се получава "белването" на питите в междурамията. Медът трябва да се центрофугира след неговото узряване, т.е. след изпаряване на водата (под 20%) и разграждане на сложните захари (над 90%). Практически пчеларят може да познае този момент по състоянието на запечатването на меда по питите. При обилните паши щом 1/3 (и дори 1/4) от меда в питата отгоре е запечатан, той може да се центрофугира. Тук не трябва да се изчаква пълното запечатване, тъй като пчелите няма къде да складират донасяния нектар. Целесъобразно е в този случай използването на втори магазин (поставен под замедения върху гнездото), за да узрее добре и тогава да се центрофугира. При по-бедните паши питите в магазина се запечатват постепенно от центъра към краищата и щом централните пити са запечатани (крайните може и да нямат запечатване), медът може да се центрофугира.

При прекратяване на пашата центрофугираните магазини трябва да се връщат само вечер с оглед да се предотврати нападението между семействата.

Вижте още:

Пчелните семейства са в активно състояние през месец юли

Борба с доброкачествения европейски гнилец

Вредители на восъчните пити - восъчни молци