Какво е известно за промишленото отравяне на пчели?

Промишленото отравяне на пчели се предизвиква от съединения на арсена и на флуора, които излизат от фабричните комини във вид на пепел или дим. Тези химични съединения замърсяват околната среда на десетки километри и попадат върху цветовете на растенията, от които пчелите ги събират заедно с нектара. В такива области отглеждането на пчели е невъзможно.

Как се отразява замърсяването на околната среда върху пчелите?

В райони със заводи за производство на суперфосфати, цветни метали, стъкларски произведения, тухли и др. се отделят в газообразен или прахообразен вид токсични за пчелите вещества. Такива са арсенови съединения, серен двуокис, сероводород, сярна, солна, азотна и други киселини, азотни окиси, живак, цинк, олово, мед, кадмий и др. По тази причина на разстояние 2-12 км от такива заводи не могат да се отглеждат пчели.

От какво се предизвикват хранителните токсикози при пчелите?

Хранителните токсикози при пчелите се предизвикват от поемане на отровни части на растения и отпадъчни води. Отравяния, дължащи се на различни вредни вещества (най-често алкалоиди), се наблюдават след консумация на цветен прашец, събиран от някои медоносни растения, като кромид лук, самакитка, див розмарин, градинска ралица, напръстник, конски (див) кестен, лютиче и др. Отравянията на пчели с промишлени, недостатъчно пречистени води също са често явление. В резултат на това движенията на пчелите стават несигурни (те започват да треперят), младото пило загива или се появяват уродства, а майките се превръщат в пчели търтовки.

Вижте още:

Диагностициране на акара Вароа при пчелите

С какво се хранят пчелите?

Стареене на питите и обновяване на пчелните гнезда