Пчелата e сред животните, които трупат запаси от храна. Събираните от пчелите продукти мана и нектар претърпяват химични промени, в резултат на което настъпва тяхното предварително „храносмилане" и консервиране. Пчелата обработва маната  и нектара по определен начин и от полученото „прави" мед.

Скоро след приемането на намиращите се в природата захарни сокове започва химично превръщане, при което пчелата осигурява собствен инвертиращ (разграждащ захарозата) ензим (фермент). Без самият той да се променя, този ензим разгражда тръстената захар (захароза) до гроздена (глюгоза) и плодова (фруктоза) захар. Сместа от двата вида захар се нарича инвертна захар. Донесеният от летящите пчели инвертиран предшественик на меда се предава на кошерните пчели и постепенно се складира в килийките. При по-чести прегледи се забелязва, че складираните в питите количества узряващ мед също се пренасят на други места. По възможност участие взимат и други ензими: компонента за разграждане на скорбялата (диастаза) и ензими като каталаза, фосфатаза и оксидаза.

С течение на времето всички тези вещества, както и бактериалните инхибитори и витамините, предизвикват химичното превръщане на изходните продукти в готов мед. Освен химичните преобразувания на събраните суровини и прибавянето на специфични за пчелата вещества, зреещият мед претърпява и физически промени. По време на преработването съдържащата се в нектара и маната вода се намалява до 17-20%. Това става чрез изпарение при няколкократното предаване от пчела на пчела и под въздействие на по-високата в сравнение с външната температура в кошера.

Сгъстеният по този начин меден разтвор вече представлява концентрирана маса, която отново би могла да поеме вода, защото медът е хигроскопичен (т. е. поглъща вода). Пчелата обаче предотвратява това, като веднага покрива с восъчен слой зрелия мед. Тя запечатва килийките. За разлика от капачетата на килийките с пило капачетата на килийките с мед не пропускат въздуха. Пчелата сама произвежда необходимия за това восък или го взима от наличните пити или отронени парчета восък. В сравнение с питите с пило, тези с мед са запечатани с по-светли капачета. 

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Пчелно яйце, ларва, какавида - интересни факти

Какво количество нектар съдържат цветовeтe на различните растения?

С какво се хранят пчелите?

Стареене на питите и обновяване на пчелните гнезда

Диагностициране на акара Вароа при пчелите