Восъчните пити се унищожават от различни видове молци. Най-големи щети нанасят големият (Galleria mellonella) и малкият (Achroea grisella) восъчни молци. Пеперудите на големия восъчен молец има сивовиолетов цвят с размери от 7,5 до 16 мм. Мъжките са по-дребни от женските. Възрастните не се хранят Те използват натрупаните в тялото хранителни вещества. Мъжката пеперуда опложда женската, която снася яйца, след което и двете умират. Яйцата са покрити с лепкаво вещество, посредством което полепват по питите, кошерите, рамките и др. От яйцата се излюпват ларви с 8 крака. Те бързо стават активни, нападат питите, като отначало се хранят с мед и прашец, а скоро след това и с восък.

Восъчните молци се развиват най-добре при температури от 30 до 40 градуса. Ларвният стадий е 25-30 дни. Целият жизнен цикъл на развитие продължава около 60 дни. По-ниските температури удължават това време до 3 месеца. Минималната температура, при която развитието спира е 10 градуса. Восъчните молци дават 2-3 поколения годишно. Предпочитат восъчните пити, в които е отглеждано пило поради съдържанието на повече белтъчни вещества и цветен прашец. Всяко отслабване на пчелното семейство благоприятства бързото развитие на восъчния молец във восъчните пити. Рядко се развива във восъчни основи, новоизградени пити или чист восък. Младите ларви пробиват тунелчета между стените на килийките, където остават защитени от пчелите.

След всяко линеене ларвите увеличават големината си и размерите на тунелчетата. След последното си линеене ларвата има дължина около 18 мм, след което преминава в стадий на какавида. Какавидите са разположени по няколко, наредени плътно една до друга и се прикрепват за рамките или вътрешните части на кошера. Често се разрушава част от дървото на рамките. Такива рамки са слаби и се чупят лесно. Цветът на пашкулчето е светложълто в началото после става тъмносиво.

Малкият восъчен молец е по-дребен (около 11 мм. женските и около 9 мм. мъжките). Цветът им е от жълтосив до пепелносив. Ларвите са бели със светлокафяви глави, преминава няколко стадия и достига размери до 16 мм. По време на развитието си те могат да се хранят и само с цветен прашец.

В началото на нападането на восъчните пити от восъчния молец пчеларят не забелязва промени в питите. След известно време по питите се наблюдават увреждания. При подходяща температура восъчните пити могат да бъдат напълно разрушени за няколко седмици. Освен в загуба на восък, щетите от восъчните молци се изразяват и в замърсяване на питите с екскременти и паяжини. Силно засегнатите пити са практически неизползваеми. Ларвите на восъчния молец безпокоят и пилото при движението си в средата на питите. Ларвите на молеца повреждат рамките и дървените части на кошера. Восъчните молци са преносители и на заразни заболявания.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Злокачественият американски гнилец е най-упоритата заразна болест по пилото на пчелите

Грижи за пчелите през август

Паралич и черна болест при пчелите

Ненормалните състояния в живота на пчелните семейства