Кой може да участва за финансиране по пчеларската програма и кой не може?
По националнат програма по пчеларство за тригодишния период 2017 - 2019 г. има условия за финансиране, на които е нужно да отговаря всеки бенефициент.

Бенефициентите е нужно да са данъчно осигурявани без прекъсвания. Нужно е да се знае, че лицата не са съдени с влязла в сила присъда. Пчелари, които са имали установено нарушение на подписан договор от предходен прием по същата мярка няма да бъдат финансирани независимо, че са преминали пчеларски курс. Всеки земеделски стопанин, който е регистриран, като юридическо лице по реда на Наредба № 3, физически лица и еднолични търговци са годни за подпомагане. Кошерите на кандидатите трябва да са маркирани в съответствие с Наредба № 10 от 2015 г. Важен критерии е, че е нужно да имате не по-малко от 20 и не повече от 100 броя пчелни семейства към датата на кандидатстване.

Как да хващане и използваме роевете?
Пчелните семейства се роят преди обяд или по обедните часове. Роят се залавя по дървета, храсти или други предмети около пчелина.

Изваждане на пити и центрофугиране на меда
Най-добре се центофугират питите веднага след изваждането им от кошеирите, защото медът е топъл

Как да бележим пчелните майки
Как да бележим пчелните майки

Как се прави главен (основен) пролетен преглед на пчелните семейства?
Главният пролетен преглед се прави към края на март или началото на април в зависимост от състоянието на времето и климатичните условия на района.

Пролетно подхранване със захарен сироп на пчелите
През пролетта с увеличаване на пилото и количеството на пчелите, хранителните запаси в кошерите бързо се изразходват.

Как да сменим старите пчелни майки – начини на придаване на майка?
Придаването на майките е много важен момент в пчеларската практика. За да бъде то успешно трябва да се спазват следните условия: ако в осиротялото семейство няма млади пчели, дава му с