Стопанската ценност на пчелното семейство се обуславя от способността на пчелите да събират и преработват в мед голямо количество нектар, да пренасят цветен прашец, да произвеждат восък, пчелно млечице и пчелна отрова. Особеното значение на пчелите се заключава в това, че те живеят в големи семейства, състоящи се от десетки пчелни индивиди, които при посещението на ентомофилните растения за нектар и прашец извършват и опрашването им.

Пчелното семейство е високопродуктивно само тогава, когато е годно да използва напълно цъфтящата медоносна растителност през пролетта, лятото и есента. Това може да се постигне само при условие, че се поддържат силни пчелни семейства.

Животът на пчелното семейство протича в зависимост от промените, които настъпват в обкръжаващата го околна среда. Слабото и силното пчелно семейство реагират различно на измененията на външните условия. Силното семейство, което има едновременно много пчели на различна възраст, по-бързо и по-пълно се приспособява към външните условия и по-добре ги използва, отколкото слабото.

През зимния период силните пчелни семейства по-добре запазват топлината в гнездото си, не страдат от диария, имат по-малък подмор, изразходват по-малко количество мед (пресметнат на 1 кг пчели), по-добре презимуват, много по-добре се развиват през пролетта в сравнение със слабите семейства. Пчелите им са пожизнени и здрави, живеят по-дълго през зимата, достигат по-голям брой до настъпването на главната паша и могат да я използват пълноценно.

Благодарение на по-големия брой пчели развитието на силните пчелни семейства започва много по-рано - в началото на пролетта - и върви с по-бърз темп. Майките усилено снасят яйца и пчелите отглеждат повече пило. По-голямото количество пчели-кърмачки в силните семейства по-добре хранят и отглеждат пило и от него се излюпват пълноценни и много добре развити пчели. Изследванията показват, че отгледаните в силни семейства пчели имат 6 дни по-дълъг живот, тяхната мускулатура, крила и крака са по-добре развити, медовата им гушка е по-обемиста, отколкото на пчелите, отгледани в слаби семейства. Установено е, че работният товар на една пчела от слабо семейство (0,4-0,8 кг) при едно посещение е 20 мг нектар, а от силно семейство (2,0-2,5 кг) - 36,5 мг нектар.

Силните пчелни семейства през пролетния и летния период изграждат повече пити и произвеждат повече восък от строителни рамки. Техните пчели и пило са по-устойчиви на заболяване, те по-рядко биват нападани от пчели-крадци и по-лесно се справят с неприятелите и болестите.

Между слабите и силните семейства съществува не само количествена, но и качествена разлика. При еднакви благоприятни условия дейността на слабите семейства се ограничава главно в отглеждаме на пило; през главната паша те не могат да натрупат хранителни запаси, тъй като по-голямата част от събрания мед се изразходва за собствени нужди на семействата. При силните семейства има излишни млади пчели (резервни), с чиято помощ може да се използва пашата през всяко време на сезона, да се получи повече восък и да се използват за естествено и изкуствено размножаване.

Предимствата на силните пчелни семейства пред слабите са особено очебиини в райони със силна, но краткотрайна паша и са по-малки там, където пашата продължава дълго време.

Силните семейства имат и други ценни предимства - при тях производителността на труда на пчеларя е по-висока, много от манипулациите със слабите пчелни семейства при силните отпадат. Грижите по зазимяването, по пролетното развитие по разширяването, подхранването и др. са много по-малки при силните семейства и спестяват време на пчеларя. Спестяват се и средства за издръжката на слабите семейства Пчеларите трябва да се стремят не само към нормално увеличаване броя на пчелните семейства в своите пчелини, но главното им внимание трябва да се съсредоточи към създаването и поддържането на силни, здрави и дейни пчелни семейства през цялата година.

Вижте още:

Облитане на пчелите

Полезно или вредно е ранното подбуждане на пчелните семейства?

Синдром на празния кошер