Причинява се от неспорообразуващия микроб Pseudomonas apisepticum, който е широко разпространен в природата по влажни и гниещи органични материали. При липса на поилки в пчелина и на чиста вода наоколо пчелите вземат вода и от помийни и клозетни ями, от изтичащи от обори или застояли води, където този микроб е в изобилие.

Заболяването се проявява в кошери, разположени във влажни и сенчести места, край големи водоеми, през влажните сезони и най-вече в кошери, които натичат. През зимата заболяват и семейства с големи площи незапечатан мед  - манов или захарен сироп, подаден късно и непреработен.
Признаците през зимата са безпокойство, разпълзяване, подмор, в който труповете не са цели, а разчленени - крачка, глави, крилца, хитинови щитчетаи пр. Септицемията може да се разпознае в пчелина и по вида на хемолимфата на болните пчели:като се откъсне главата и леко се стиснат гърдичките, от раничката се появява млечнобелезникава мътна капчица - от масово размножилите се бактерии. При здравите пчели тя е прозрачно безцветна.
Като се имат предвид причините и условията за проявяване на септицемията, ясно е, че са необходими и хигиенни мерки както за проявилото се заболяване, така и за недопускането му. 
А за да не се допуска внасяне и размножаване на бактериите в гнездата, трябва да се избягват ниски терени, блатисти места, натичане на влага в кошерите, късно подаване на захарен сироп, зазимяване с манов мед и не на последно място редовно да се осигуряват пчелите с чиста течаща вода, за да не посещават замърсени водоеми.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Възможни причини за появата на „Синдром на празния кошер”

Как да разпознаем диарията при пчелите?

Хафниоза

Неприятели, които унищожават восъчните пити в пчелното семейство и склада

Злокачественият американски гнилец е най-упоритата заразна болест по пилото на пчелите