Грижи за пчелното семейство през различните сезони са насочени към осигуряване на най-добри условия за развитие, опрашване и медобер, към създаване, поддържане и използване на силни пчелни семейства. Грижите за пчелите се изразяват преди всичко в периодични прегледи на пчелните семейства, точно определяне на тяхното състояние за даден момент, стесняване, разширяване и обновяване на пчелните гнезда, осигуряване условия за медобер (подвижно пчеларство), добиване на мед, размножаване, предпазване от болести и неприятели, своевременно зазимяване и полагане на необходимите грижи за успешно зимуване.

Една от най-трудоемките работи при отглеждане на пчелите са прегледите. Според начина на провеждането им се различават два вида прегледи на пчелите: външен и вътрешен. При външния преглед се наблюдават летежът на пчелите, дейността им на входа на кошера, обръща се внимание на поведението, звука, който издават и др.

Състоянието на пчелното семейство се установява най-точно при вътрешен преглед. Вътрешните прегледи на пчелите се разделят на основни (пълни) и частични (непълни). При основните прегледи се прави пълна преценка на състоянието на семейството и пчелния кошер. Всяка пита се оглежда, като се преценяват количеството на пчели, мед, прашец, пило и тяхното качество, наличието и качеството на пчелната майка, качеството на питите, здравословното състояние на пчелите и пилото, състоянието на кошера, затоплящите материали и др. През годината се правят най-малко четири пълни прегледа: главен пролетен на пчелите, преглед преди главната паша, след приключване на пашата (главен есенен преглед) и преглед при зазимяването. Пълните прегледи на пчелите трябва да се извършват при температура, не по-ниска от 15°С (на сянка), при тихо слънчево време.

Частичните прегледи на пчелите са повече на брой и се извършват между основните прегледи. С тях се цели да се изяснят само отделни въпроси от състоянието на пчелните семейства и да се окаже определена конкретна помощ. Те може да се извършат при тихо време и температура над 12°С.

Стремежът при отглеждане на пчели е да не се правят излишни прегледи, по-малко да се безпокоят пчелите и да не се пречи на нормалната им работа. Данните за състоянието на семействата и извършените работи се отбелязват в специален бележник (дневник).

В живота на пчелното семейство се различават сезон на активна дейност и сезон на относителен покой. Работата в пчелина също има сезонен характер. Напрежението е най-голямо през пролетта. След затопляне на времето съобразно със силата му пчелното семейство постепенно се разширява, като се поставят нови пити в гнездото. При липса на цъфтяща растителност или храна в гнездото пчелите се подхранват със захарни разтвори, мед в пити или с центрофугиран мед. До началото на главната паша и на периода на пчелоопрашване на земеделските култури пчелните семейства трябва да са развити максимално, без да са изпаднали в роево състояние. Основен принцип, на който трябва да се подчиняват всички дейности при подготовката за гладната паша, е, че при нейното настъпване в пчелните семейства трябва да има максимално количество пчели, запечатано пило и най-малко открито (незапечатано) пило.

При установяване признаците за настъпване на главната паша трябва веднага да се вземат необходимите мерки за нейното пълно използване от подготвените за целта семейства. Преди всичко рязко трябва да се увеличи обемът на кошерите чрез поставяне на допълнителни пити, магазини и корпуси. По-нататък се следи как се запълват питите с мед и ако и необходимо, се поставят допълнителни пити или се изваждат запълнените с мед пити. По време на главната паша се отглеждат най-качествените пчелни майки и най-лесно се извършва смяната им. Важен момент в работата на пчеларя по време на медобера е изваждането на меда. Запълнените с мед пити се изваждат от гнездото и се почистват от пчелите. В закрито помещение, в което пчелите нямат достъп, питите се центрофугират.

Обикновено в края на юли започват грижите по подготовката на семейството за предстоящото зимуване. Първата работа, която трябва да се извърши, е да се свалят излишните вече магазини и корпуси и да се направи основен есенен преглед на пчелните семейства. Оптималният срок за неговото извършване е второто десетдневие на август.

Зазимяването на пчелните семейства се състои в създаване на условия за благоприятно съществуване на пчелите през трудните зимни дни (добро затопляне, достатъчно качествена храна, защита от вятър, дъжд, сняг и неприятели) и осигуряване на спокойствие. У нас зазимяването става през октомври. Пчелните семейства трябва да се зазимяват с млади оплодени майки от добър произход, с достатъчно пчели и храна. През зимата кошерите не бива да се отварят, да се слагат или да се изваждат пити и да се разместват.

Вижте още:

Стареене на питите и обновяване на пчелните гнезда

Какво количество нектар съдържат цветовeтe на различните растения?

Терморегулацията на пчелите