През юли пчелните семейства са в активно състояние. Пчелите намират източници на нектар и прашец и продължават да водят активен живот. Периодът на естественото им размножаване на пчелите за повечето от районите на страната, с изключение на високопланинската част, където ливадната паша е в началото, е вече преминал. Ето защо пчелите започват да се подготвят за зимата. Донасяният нектар постепенно започват да разполагат в плодника, с което площите за снасяне на майката непрекъснато намаляват, а при обилен принос и напълно се блокират. Започва да се ограничава отглеждането на търтеевото пило и дори напълно се прекратява. Пчелите изтикват наличните търтеи по стените и дъното на кошера и скоро ги изгонват напълно.

През месец юли главна паша в полските райони е слънчогледовата, а в планинските - от естествените ливади. Пчелните семейства трябва да бъдат изкарани до пашата, ако тя отстои на повече от 2 км от пчелина. Пренасянето им на по-близко разстояние за паша трябва да се съобразява с опасността от връщането на значителна част от летящите пчели на старото им място. Топлите нощи изискват осигуряването на по-голям обем на гнездото и вентилация на кошерите при транспортирането им. Настаняването в слънчогледовите блокове трябва да стане така, че да се осигурява пълното опрашване на масива от растения върху цялата площ.

Както при използването на слънчогледовата, така и на високопланинската ливадна паша обемът на гнездата през юли трябва да е силно разширен. Майката трябва да има на разположение поне 7-8 пити за снасяне на яйца при дадан-блатовите и 10 пити при многокорпусните кошери. Особено внимание трябва да се отдели на семействата, използващи слънчогледовата паша. Периодично от плодника трябва да се изваждат по 3-4 пити с мед и прашец и вместо тях в центъра на гнездото да се дават пити с празни килийки за снасяне от майката.

На всички семейства през юли трябва да се осигури добра вентилация с пускане на дъната, отваряне на всички входове на корпусите, засенчване с трева и клони. По този начин много пчели се освобождават от вентилиране и се включват в медосбора и в отглеждането на пилото. Системното поставяне на празни пити в центъра на гнездото позволява на майката да снася активно, което е важна предпоставка за получаването на много млади пчели за зазимяването.

Когато се използва ливадната паша във високопланинските райони, пити от плодника не е необходимо да се подменят при наличие на магазини и корпуси над гнездата. Само на по-слабите семейства, които не са се качили в магазина, и то при обилно нектароотделяне, може да се наложи поставянето на празни пити в плодника за снасяне на яйца от майката. Когато обаче ливадната паша се съпътства с появата на мана, което понякога се случва в планинските райони със смърчови масиви, такова подменяне на пити се налага, за да не се ограничават отглеждането на пило и развитието на семействата. При високопланинската паша майката в многокорпусните кошери трябва да се ограничи с ханемановата решетка в долния корпус, в който всички пити трябва да са почти празни. В тях тя снася и докато се запълнят с пило, пчелите слагат и мед, и цветен прашец, без да блокират силно площите им (медът се складира главно в горните етажи).

В края на месец юли, а където няма слънчоглед и ливади, и по-рано спира снасянето на яйца в търтеевите далаци на строителните рамки. Затова тези рамки трябва или да се изместят в края на гнездото, или да се извадят от него. Изградените далаци не трябва да се изрязват, а да се оставят на рамките и да се използват през следващата пролет за поставяне в семействата при зацъфтяването на джанката. Ако по тях има мед, той се разпечатва при поставянето.

При центрофугирането на меда през юли от корпусите трябва да се изберат по няколко пити с мед от всеки кошер (да не се центрофугират), които да се използват при зазимяването на същите семейства, както и за по-слабите семейства и запасните майки. При слънчогледовата паша за центрофугиране се изваждат и запълнените с мед пити от плодника, които след това се връщат за осигуряване на площи за отглеждане на пило и за намаляване на количеството на слънчогледовия мед при зазимяването, понеже той бързо кристализира в питите и семействата не трябва да се зазимяват само на такъв мед.

Веднага след центрофугирането на меда, събран през юли, пчеларят трябва да подреди питите в гнездата - да постави в двата края всички негодни за използване пити, новоизградените и питите, в които майката не е снесла яйца (негодните ще бракува по-късно), а в средата да останат пити с празни площи за снасяне на яйца. Поради това че е още горещо, центрофугираните магазини се връщат за подсушаване и предпазване на гнездото от прегряване. Връщането им трябва да става привечер.

През месец юли трябва да се довърши смяната на старите и негодните майки в пчелина, да се подсилят при нужда рояците и запасните майки с по една пита запечатано пило и пити с мед, които да подпомогнат развитието им до зазимяването. При нашите климатични условия не е изгодно създаването на рояци след преминаването на слънчогледовата паша. Друга, по-късна паша няма, те не успяват да отгледат достатъчно пчели и да се запасят с храна, а подхранването със захар изтощава физиологически наличните пчели и те не успяват да презимуват (а са отслабени и семействата, от които са създадени).

През месец юли продължават профилактичните прегледи за гнилецови заболявания на пилото.

Вижте още:

Синдром на празния кошер

Ролята на инвентара за разпространението на болестите по пчелите и пилото

Пеперудата мъртвешка глава краде мед от кошерите