Ябълката се формира като стройно вретено. Създават се насаждения с голяма гъстота (200-300 дръвчета на декар). Сгъстяването на насажденията става чрез използване на слабо растящи сортово подложки комбинации. Дърветата са с малък размер и много рано встъпват в плододаване. Улеснява се извършването на най-трудоемките операции - резитбата и беритбата.

У нас има и насаждения, които са формирани като палмета с наклонени клони или като едноетажна палмета.

Ябълковите насаждения се торят с органични и минерални торове. Всяка година се подхранват на няколко пъти през вегетационния период с 20-30 kg на декар амониева селитра. В плододаващите ябълкови градини азотните торове се внасят на три пъти - 1/4 или 1/3 преди цъфтежа и след юнското опадане на завръзите и 1/2 или 1/3 през есента. Младите неплододаващи насаждения се подхранват два пъти - през пролетта и към средата на май. През година се внася оборски тор по 2-3 t на декар, а през три години се тори с 55-80 kg на декар суперфосфат и 20-30 kg калиев сулфат. Оборският тор, суперфосфатът и калиевият сулфат се внасят през есента с дълбоката

Почвената повърхност в ябълковите насаждения се поддържа в черна угар. Дълбоката оран се извършва през октомври-ноември, като в средата на междуредията се оре на 18-20 cm дълбочина, а близо до дърветата - на 8-10 cm. При употреба на хербициди за борба с плевелите обработките в ивиците се намаляват или въобще отпадат.

Ябълковите насаждения се напояват по бразди, чрез дъждуване и капково. За един вегетационен период се правят 3-6 поливки, като поливната норма при напояване по бразди е 60-80 m3 вода на декар, а при дъждуване - 40-60 m3.

Ябълката се напада от икономически много важни болести (струпясване, брашнеста мана, кафяво гниене, вирусни болести и др.) и неприятели (ябълков плодов червей, акари, листоминиращи молци, щитоносни въшки и др.). Най-резултатни са мероприятията за борба с тях, когато са съобразени с развитието на болестите и с плътността на неприятелите и са основани на точни наблюдения.

Вижте още:

Болести и неприятели при Годжи Бери Goji Berry - Растителна Защита (Пръскане)

Торене на овощните растения

Принципи при резитба на дръвчетата в млада възраст