При трайно повишение на температурите над 8-10 градуса по Целзий , настъпва интензивното развитие на овощните култури- набъбване на листните и цъфтеж на плодните пъпки.
При кайсията, прасковата, бадема пролетното развитие започва при по-краткотрайно въздействие на такива температури и поради това при тях настъпва и по-рано. В началото на вегетацията растежните процеси протичат за сметка на резервните хранителни вещества, които растението е натрупало през предната година. След формирането на първите листа започва фотосинтезата и натрупването на нови хранителни запаси.

На какви почви виреят различните видове овощни дръвчета

Нормалното протичане на първите вегетационни прояви се определя от наличието на достатъчно хранителни вещества, влага в почвата и по-високи температури. Колкото по-активно стартира растежа, толкова са и по-големи възможностите за получаване на повече и качествена продукция. Върху новия едногодишен прираст се залагат листните и плодовите пъпки, които ще осигурят реколтата през настоящата и следващата година. При недостиг на един от посочените фактори, цъфтежът не протича нормално и това се отразява върху настоящата реколта.

Грижите по дръвчетата през април са определящи за реколтата

Първата грижа на стопаните е внасянето на торове. Ранното пролетно подхранване с азотни торове е една неотложните мерки в овощната градина. Това се прави преди цъфтежа на дръвчетата. При младите не плододаващи дръвчета на един квадратен метър се внася около 20-40 г амониева селитра, а при плододаващите 50-60 г. Ако през есента е пропуснато торене на плододаващите дървета, то сега могат да се внесат по 60-80 кг суперфосфат, 25-30 г калиев тор и по 4-5 кг оборски тор на един квадратен метър, който трябва да се заровят малко по-дълбоко с първата пролетна обработка.

Когато торенето се прилага околостъблено, торовете трябва да се разпръскват върху цялата площ под проекцията на короната и малко извън нея. Едно допълнително подхранване в края на май до началото на месец юни с по 15-20 г/кв.м амониева селитра се отразява благоприятно в развитието на овощните дървета.

Торене на овощните растения

При ранната пролетна обработка на почвата се допринася за запазване на влагата и подобряване на въздушния режим в почвата. С нея се унищожават плевелите, които са конкуренти на дръвчетата по отношение на влагата и хранителните вещества, освен това са гостоприемни за листните въшки и други вредители.

При младите и новозасадени дръвчета, при пролетното засушаване поливането е абсолютно необходимо. Най-добре е да се прави в околостъблени чаши в подкоренното пространство.  

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Помощни резитбени операции

Как да си направим бордолезов разтвор?

Прoсветляване на плододаващи ябълкови и крушови дървета