Разпространен е там, където има орехови насаждения. Вреди и по плодовете на дъба, бука, кестена, леската, бадема и др. Неприятелят е дребна пеперуда, която при разперени крила достига 16 - 18 мм. Предните крила са сиво-червеникави до кафяви, но обикновено керемиденоканелени. На вътрешния ръб на крилото се намира светложълто петно, оградено с кафяв пояс. Гъсеницата има от светъл до тъмнокеремиденочервен цвят.

Неприятелят развива по едно поколение годишно и зимува като възрастна гъсеница в пашкул под растителните остатъци в близост до ореховите дървета, пукнатините на кората, в основата на стъблото и рядко в почвата.

Пеперудите се явяват в началото на юни, а максимумът на летежа им е в края на юни - началото на юли. Пеперудите са активни нощем и снасят яйцата си по зелените плодчета. След 10-12 дни гъсениците се излюпват и се вгризват в плода непосредствено под дръжката. Те нагризват и правят ходове в ядката, като изпълват плода с екстременти, оплетени в копринени нишки. За пълното си развитие една гъсеница унищожава 3 - 4 плода.

Външната обвивка на повредените плодове потъмнява и се набръчква. Те окапват преждевременно, обикновено с гъсеницата, която продължава да се храни в тях. След като завършат развитието си, гъсениците прогризват кръгъл отвор на мястото, където плодът е захванат до дръжката и излизат навън да презимуват.

Химическа борба може да се проведе в началото на масовия летеж на пеперудите с Димилин 25ВП -0,05%, Алсистин 25 ВП - 0,05%, Каскейд 5 ЕК - 0,15% или Номолт 15 ЕК -0,075%.