От неприятелите той е най-широко разпространеният и най-опасният за лешника.

Той причинява червясване на плодовете. Повредените лешници потъмняват, остават на дървото или окапват преждевременно. Те са с напълно изядена вътрешност, която е запълнена с огризки, ларвни кожички и екстременти. Неприятелят вреди по културния лешник, по дивата леска и по кестена.
Възрастното насекомо е дребен хоботен бръмбар, с овално тяло, жълтокафяво на цвят, покрито с жълтосиви люспици и дължина до 7 мм.
Хоботчето му е тънко, дълго и извито. Ларвата е жълтеникава, дъговидно извита и без крака, с дължина 10-16мм.
Лешниковият хоботник развива едно поколение годишно и зимува като ларва в почвата в землиста камерка. Ларвите какавидират през пролетта. Възрастните от новото поколениесе появяват през първата половина на юни в зависимост от метеорологични условия. Тогава лешниковият плод вече е оформен, но обвивката е още мека. Бръмбарите се хранят, като нагризват листата и надупчват зелените плодчета. Голяма част от така повредените плодчета загиват и изсъхват. По-голяма вредапричиняват полово зрелите възрастни женски бръмбари. Те с помощта на хоботчето пробиват плодовете и в направените отвори снасят по едно, рядко по две яйца. След 7-10 дни ларвата се излюпва, вгризва се във вътрешността на плода, храни се с ядката и към края на развитието си я изяжда напълно. Изхранената ларва прогризва кръгъл отвор върху черупката на лешника, пада на земята и си прави землиста камерка, в която остава да зимува.
За борба с лешниковия хоботник се съчетават агротехнически мерки с химически средства. Окапалите плодове задължително се събират и унищожават, като това меротриятие започва от края на августи продължава до беритбата. Прекопаването на почвата около лешниковите храсти през есента цели унищожаването на зимуващите в почвата ларви. По този начин може значително да се намали числеността на неприятеля. Пръскането с химически средсва е насочено срещу възрастните хоботници преди яйцеснасянето. Появата  им може да се установи, като леко се стръскват храстите, а отдолу се поставя бяло платно, върху което да падат. Щом се открият първите бръмбари, което обикновено е в началото на юни, се предприема пръскане  с един от инсектицидите:АКТЕЛИК 50ЕК - 0,15%, Би-58 -0,15%, ДЕЦИС 2,5 ЕК -0,05%, ВАЗТАК 100ЕК -0,02%, РЕЛДАН 50ЕК -0,15%, НУРЕЛЕ ДУРСБАН - 0,06%, КАРАТЕ ЕК - 0,02%.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Как да оформим етажна корона на сливата?

Резитба на бадема

Бадем (Prunus dulcis)

Резитба на праскова - особености

Резитба на кайсията