Избор на овощни видове и сортове за засаждане в крушова градина
Правилният избор на овощните видове и сортове е първо и най-важно условие, от което зависи успехът в по-нататъшната работа по създаване на овощното насаждение

Подреждане на сортовете в насаждението
При самонеоплождащи се сортове, каквито са крушовите, трябва да се засаждат съвместно най-мало два взаимноопрашващи се сорта, като всеки от тях се групира в редове. Отделните групи се разполагат в насаждението последователно едно до друго, така че всяка група редове от отделните сортове да има в съседство сорт-опрашител. Редовете от тях не трябва да са много, защото вътрешните редове в групата ще бъдат отдалечени от редовете на сорта-опрашител и ще затрудни оплождането им. Смята се, че може да има по 10 съседни реда от сорт, но при гъстите насаждения, в които короните се склопяват в реда и образуват стена, затрудняваща до известна степен летежа на пчелите от едно междуредие в друго, е за предпочитане, броят на редовете да бъде до 6. Освен това се препоръчва, групите да се състоят от чифт редове /2,4,6/, за да може при беритбата с минаване в едно междуредие да се натоварват обраните плодове от два реда.
За големите овощни масиви се препоръчва да се засаждат по три сорта, дори и те да са добри опрашители. По този начин се избягва безплодието на единия или другия сорт, в случай че третият сорт встъпва по-късно в плододаване или е алтернативно плододаващ и не цъфти ежегодно, или е по-малко дълголетен. Независимо по каква схема ще се подредят сортовете, те трябва да се подберат така, че да встъпват едновременно в плододаване, да цъфтят едновременно, взаимно да се опрашват и да са еднакво дълголетни. Схемата на подреждането на сортовете трябва да се установи предварително,за да се има предвид необходимият брой дръвчета от всеки сорт.
Автор: Митко Митков

Формиране на подобрена етажна корона
Подобрената етажна корона има водач и 5-7 скелетни клона със скелетни разклонения. Височината на стъблото е обикновено 50-60 см.

Принципи при резитба на дръвчета в млада възраст
Резитбата е основна операция при отглеждане на плодни дръвчета. Особено важна е тя в началния (младенчески период) на дръвчетата преди да встъпят в плододаване.

Резитба за плододаване при подобрена етажна корона
Плододаването на овощните растения започва още преди да е приключило формирането на короната. През този период обаче не се налагат специални резитби за регулиране на плододаването.

Резитба на прасковата след повреди от студ
След повреди от студ резитбата на прасковата зависи както от степента на повредите, така и от възрастта на дърветата.

Резитба на череша
Черешата естествено образува просветлена корона. Тя се нуждае от ограничена резитба, главно за формиране. При черешата прореждането намира слабо приложение.

Основни агротехнически мероприятия в овощните насаждения
За климатичните условия на нашата страна най-подходящо е поддържането на почвената повърхност в черна угар, което се постига чрез есенна оран след листопада на дълбочина 16-20 см.