Докато почвата не е замръзнала могат да се засаждат овощни дръвчета и ягодоплодни храсти. Не е проблем да се работи и през декември, стига времето да позволява. Температурата на въздуха не бива да е по-ниска от 5-6oC, а почвата да не е прекалено мокра.
Вероятно не всички плодове са окапали, затова е необходимо да почистите останалите върху клоните, премахнете и гнездата на неприятелите. Остържетe с телена четка старата напукана кора върху ствола, варосайте включително и по-дебелите клони. Почвата в околостъблената чаша трябва да се почисти от растителни остатъци, да се натори с оборски тор и да се прекопае.
За да предпазите прасковите от къдравост, напръскайте дърветата с 2 % бордолезов разтвор.
Ябълките и крушите ще опазите от струпясването, ако ги напръскате с карбамид. Използвайте последните хубави дни на декември, работете, ако температурата на въздуха не е по-ниска от 5oC.
Калемите за присаждане се събират от южната страна на дръвчетата, съхраняват се в леко влажен пясък. Овошките, които ще облагородявате, трябва да се подготвят вече. Изрязват се излишнитие клони, оставят се само тези, които ще се облагородавят.
Добре е да изорете дълбоко или да обърнете с права лопата почвата в лозето. Наклонените терени се обработват напречно на наклона. Ако в района има опасност от големи мразове, загребете лозите най-късно до края на декември.
Проверявайте в какво състояние са съхраняваните плодове.Отворете вратите и прозорците през хладните часове, ако в помещението е станало прекалено топло и влажно. Прекалената влажност е рай за плесените. При ниска влажност кожицата на плодовете се набръчква и в този случай в помещението се поставя широк съд с вода.
И през декември се засаждат овощки и ягодоплодни, стига времето да позволява
Докато почвата не е замръзнала могат да се засаждат овощни дръвчета и ягодоплодни храсти. Не е проблем да се работи и през декември, стига времето да позволява...

Формиране на подобрена етажна корона
Подобрената етажна корона има водач и 5-7 скелетни клона със скелетни разклонения. Височината на стъблото е обикновено 50-60 см.

Принципи при резитба на дръвчета в млада възраст
Резитбата е основна операция при отглеждане на плодни дръвчета. Особено важна е тя в началния (младенчески период) на дръвчетата преди да встъпят в плододаване.

Резитба за плододаване при подобрена етажна корона
Плододаването на овощните растения започва още преди да е приключило формирането на короната. През този период обаче не се налагат специални резитби за регулиране на плододаването.

Резитба на прасковата след повреди от студ
След повреди от студ резитбата на прасковата зависи както от степента на повредите, така и от възрастта на дърветата.

Резитба на череша
Черешата естествено образува просветлена корона. Тя се нуждае от ограничена резитба, главно за формиране. При черешата прореждането намира слабо приложение.

Основни агротехнически мероприятия в овощните насаждения
За климатичните условия на нашата страна най-подходящо е поддържането на почвената повърхност в черна угар, което се постига чрез есенна оран след листопада на дълбочина 16-20 см.