Руска тежковозна порода е получена в резултат на сложно възпроизводително кръстосване. За основа при създаването тази порода са послужили местните коне на Украйна, които са кръстосвали с Арденската порода, като била вливана кръв и от брабансона и першерона. При създаването на породата е взела участие и Орловската рисиста порода.

За начало на целенасочена работа по създаването на Руската тежковозна порода се смята 1861 г., когато за първи път започнато отглеждането на арденски коне в Украйна и в други райони на страната. С течение на времето това кръстосване продължило. Целта на племенната работа била да се създаде лек тип тежковозен кон, който да има добра теглителна сила, коректен екстериор и бързи движения. Това се отдало на специалистите, работили в това направление. Така благодарение на целенасочената племенна работа под въздействието предимно на ардена се оформил руският тежковозен кон.

Руският тежковозен кон има височина при холката между 148 и 152 см Екстериорът му е типичен за всички тежковозни коне, но той е дребен и със сухи телесни форми. Главата му е значително по-малка от тази на брабансоните и ардените, но е запазила формата и пропорционалността си. Ушите са малки, холката е ниска, гръдният кош е широк и дълбок, тялото е удължено, крупата е заоблена, силно замускулена и раздвоена, с ясно изразен гребен при жребците. Живото тегло на жребците е средно 600 кг, а на кобилите - 550 кг. Цветът на косъма е алест или чилест и по-рядко кестеняв.

Общо взето, конете от руската тежковозна порода са красиви, с безупречни крайници. Руският тежковоз е скорозрял и невзискателен, с добър нрав. Движенията им са енергични, с просторна крачка. В тръс развиват около 12 км в час, впрегнати в каруца. По отношение на храненето са невзискателни и се задоволяват с малки количества концентриран фураж.

Като порода подобрителка руският тежковозен кон се използван широко в бившите съветски републики. За нашата страна има определено значение при създаването на българския тежковозен кон.

Вижте още:

Плевенски кон

Каракачански кон

Изисквания за правилно хранене на конете