Отглеждането на кравите е важен фактор, от който зависят здравето, възпроизводителните способности и млечната им продуктивност.

При вързано отглеждане на крави животните са фиксирани на постоянни места, без възможност за движения при хранене, поене, почистване и доене, ако се доят с доилни апарати, монтирани в помещенията. За всяка крава има определено легло, изградено най-често с фугирани тухли. По дължина леглата са къси и дълги. Късите легла с дължина - 150-160 см се съчетават с ниски ясли, с височина отпред до 30 см и торова площадка отзад. По този начин фекалиите и урината не замърсяват леглата и кравите си почиват с глави изпънати над яслите. Дългите легла с дължина 180-200 см се съчетават обикновено с висока ясла, с височина отпред 60 см. Те нямат торова площадка. Фекалиите падат в края на леглото и при лягане кравите често се замърсяват. Ширината и на двата вида легла е различна, в зависимост от живата маса и височината при холката на животните.

Говедата си почиват най-добре в легнало положение. Затова се изисква да се осигурява възможност за лягане. Почивката е необходима за преживяне на храната.

Предимства на вързаното отглеждане на крави:

  • Хората наблюдават по-добре животните, в резултат на което се прилага индивидуален подход при обслужването и храненето им. Това позволява въвеждане на дозирано хранене в зависимост от млечната им продуктивност;
  • Кравите са по-спокойни и по-добре си почиват;
  • Те имат възможност да приемат по-голямо количество фураж;
  • Избягват се нараняванията на животните.

Недостатъци на вързаното отглеждане:

  • Трудът е тежък и непривлекателен;
  • Производителността на труда е ниска;
  • При вързано отглеждане на крави се необходими повече капиталовложения за изграждане на материална база.

Вижте още:

Фактори, влияещи на маслеността и на белтъчините в млякото

Отравяне на животните с отровни растения

Хранене на селскостопанските животни със зелени фуражи