Причини за абортите при кравите

Причините и факторите, които могат да предизвикат сами или при взаимодействие помежду си прекъсване на бременността на кравите, имат различен характер. Все още голяма част от причините за абортите на кравите остават неизяснени. Най-голямо значение имат грешките, които се допускат при храненето и отглеждането на бременните животни. Недостигът на витамини, микро- и макроелементи в дажбите, увеличаването на количеството на солта (на 100 кг. маса е необходима 7-8 г. дневно готварска сол), прехранването със зелен фураж или липсата на достатъчно белтъчини водят при бременните крави и юници към смущения в развитието на плода, към аборти или раждания на слаби, недоразвити, често страдащи от стомашно-чревни и белодробни болести телета.

Най-често прекъсване на бременността на кравите може да настъпи и при даване за храна на развален или недоброкачествен фураж, съдържащ отровни растения - къклица, синап и др., - хамбарни вредители, остатъчни количества от пестициди и други химични вещества, използувани в стопанство. Аборти може да настъпят и при поене на кравите със замърсени от промишлени отпадъци води.

Прекъсване на бременността на кравите (през втората и половина) може да настъпи и при удари с рог в областта на корема, при притискане и падане. Силни удари, нанесени по други части на тялото, причинявайки болка, също могат да доведат до аборт.

Много заразни и паразитни болести при кравите, като лептоспироза, бруцелоза, вибриоза, салмонелоза, вирусни заболявания, и някои гъби и техните отрови също могат да предизвикат аборти при кравите.

Как се предпазват кравите от аборти?

Кравите се предпазват от аборти, като се избягват причините, които ги предизвикват.

За предпазване от някои заразни аборти (бруцелоза, вибриоза, вирусни инфекции и др.) са необходими ежегодни профилактични изследвания. Осеменяват се само здрави крави без видими заболявания на половия апарат (ендометрит, вагинит).

Осеменяването се извършва от регламентирани и здрави бици. Избягват се удари, блъскане и притискане на бременните животни. През зимния период се избягва поенето със студена вода. При аборт или при две последователни повторки се изпраща в най-близката ветеринарно-диагностична станция или институт материал за изследване (абортирай плод, плодни обвивки или маточен секрет) до 12 часа след изхвърлянето на плода.

При съмнение за аборт поради хранете на кравите с недоброкачествени фуражи (развалени силажи и сенажи, оплесенени или гранясали, замърсени с хербициди, с изкуствени торове и с други химични вещества) се изпращат за изследване по 1-2 кг. от тези фуражи, поставени в найлонови торби.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Как се определя датата на предстоящото отелване на кравата?

Кои са причините за незаплождането и за повторните разгонвания при кравите?

Следродилна пареза при кравите

Безплодие при животните и борба с него