Мухите пренасят заразата по чисто механичен начин - чрез замърсените си хоботчета и крачета. Така те замърсяват водата и храната и съдействат за предаване на заразата през устата (по алиментарен път ).

Мухите се заразяват от всевъзможните отделяния на животните (фекалии, изтечения от устата и носа, храчки, гнойни изтечения от рани и др.), от животинските трупове и техните части, от торището и др., където те отиват да се хранят, а понякога там снасят и яйцата си. Мухите носят възбудителите на заразните болести чисто механично - както по повърхността на тялото си (по краката или хобота), така и в червата. Със своите фекалии, с течността, която повръщат през хобота, както и с краката си заразените мухи инфектират фуража и съдовете за вода и храна.

Заразните болести при животните, които могат да бъдат пренасяни от мухите, са преди всичко шапът, чумата по свинете, епизоотичният лимфангит по конете, антраксът (въгленът), бруцелозата, туберкулозата и др.

Борбата срещу мухите в животновъдните ферми, се налага по следните причини:

  • мухите представляват сериозен фактор в разпространението на заболявания сред животните. Вредата от тях се допълва и от причиняваното безпокойство на животните, което се отразява на прираста и на животинската продукция. Мухите засягат животните както при оборно, така и при пасищно отглеждане;
  • животновъдните ферми поради своето естество представляват най-добрите места (биотопи) на мухите в населените места. Около тях се създават големи струпвания на субстрати, подходящи за развитието на мухите. Голяма част от тях биологично са свързани с домашните животни, имат и епидемиологично значение, като участват в разпространението на зарази и по хората.

Основа за успешна борба срещу мухите в животновъдните ферми е преди всичко подобряването на тяхното санитарно-хигиенно състояние.

Борбата срещу мухите в животновъдните ферми трябва да бъде комплексна. Нейната ефективност е преди всичко въпрос на правилна организация. Погрешно е схващането, че само с помощта на химикали и максимално чести обработки могат да се решат въпросите относно борбата срещу мухите. Наличието на огромни торни маси, големите блата от свински екскременти и вода, непочистените от екскременти дворове - всичко това трудно може да се компенсира с дезинфекционни мероприятия в борбата срещу мухите. Правилното оползотворяване на отпадъците от животновъдното производство, поддържането на добра хигиена във фермите водят до естествено понижаване числеността на мухите. В тези случаи химическите средства действат добре и ефикасно ликвидират малобройните популации на мухите.

Мухите се развъждат в тора и сметта, затова основното мероприятие за борба с мухите се явява своевременното и старателно отстраняване на тора от помещенията за животни и натрупването му в правилно устроени торища.

Мероприятията за борба срещу мухите се обосновава в две основни групи: профилактична и изтребителна дезинсекция.

Чрез профилактичната дезинсекция се цели да не се допусне развитието на мухите и да се предприемат мерки срещу проникването им в животновъдните помещения.

Предвид обстоятелството, че най-продуктивни биотопи на мухи са торищата, главните профилактични мерки са насочени към тях.

В основни линии мерките се изразяват в следното:

  • Извършва се рационален избор на място за изграждане на торища съгласно съществуващите указания и разпоредби. Торът се подрежда по реда на пристигането му и всяка новопристигнала партида се трамбова с оглед получаване на минимална повърхност, след което се засипва със слой земна маса, пясък, полиетилен или изгнил миналогодишен тор.
  • Върху асфалтирани или бетонни компостни площадки торът се подрежда на трапецовидни фигури и след трамбоване задължително се засипва с 10-15 см слой земна маса.
  • Обезпечава се системна техническа изправност на инсталациите за автоматично почистване на оборите (където ги има) и транспортните ленти за товарене на ремаркетата, като не се допуска разпиляване на тор около тях.
  • През есенните и пролетните месеци веднъж годишно торището се освобождава напълно от наличната торна маса, с последващо механично почистване и дезинфекция, за да бъдат ликвидирани зимуващите там ларви на мухите.
  • Свинският тор се съхранява в утаителни инсталации или инсталации за биокомпостиране. В по-големи свинеферми и кравеферми е необходимо да се изграждат инсталации за обезвреждане на смесен с вода пресен тор, чрез т.нар. „водна възглавница”, при която торът се отвежда по тръбна система или открити циментирани канали до нивите за наторяване и напояване.
  • Дворчетата пред оборите се почистват два, а през горещите летни месеци - три пъти седмично от екскрети, които своевременно се откарват на торището.
  • Торищата на птицефермите трябва да бъдат отдалечени не по-малко от 3 км от обекта и населеното място, като се следи за техническата изправност на съоръженията за отвеждане на торната маса.

Прилагането на тези превантивни мерки води до успешна борба срещу мухите, но и обуславя цялостна програма за добро санитарно-хигиенно поддържане на животновъдните ферми.

Изтребителната дезинсекция включва механични, биологични, физични и химични средства за унищожаване на вредни насекоми, носещи общото название инсектициди.

Най-широко приложение намират химичните инсектицидни средства, които убиват насекомите по различни начини и в зависимост от това биват контактни, чревни, дихателни, атрактантни и репелентни (отблъскващи).

Във ветеринарната дезинсекция инсектицидните средства намират приложение в различни форми, като разтвори и инсектицидни лакове, прахове (пудри), концентрирани емулсиисинтетични, инсектициди (пиретроиди), аерозоли, фумиганти, отровни хранителни примамки и др. Могат да се ползват средствата Алфакрон, Купекс, Себацил, Неоцидол, Фамид-80 В и др.

Важен въпрос при организацията на борбата срещу мухите в животновъдството е правилното й планиране по сезони:

  • Пролетно почистване на фермите, торищата и животновъдните дворове и дезинсекция на почистеното торище (март).
  • Започване на мероприятия за недопускане на развитие на мухите в торищата и други биотопи (средата на април).
  • Започване на мероприятията за борба срещу полово зрелите форми (началото на май).
  • Начало на дезинсекцията на животните срещу кръвосмучещи мухи (според надморската височина на пасището или фермата) - май-юни.
  • Прекратяване на инсектицидните обработки и покриване на торищата в края на октомври (в планинските райони 15-20 дни по-рано).

Прилагането на инсектицидните препарати за борба срещу мухите трябва да става под контрола на ветеринарен лекар .

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Какви грижи се полагат за кожата на животните?

Дератизация на животновъдните ферми

Хигиенна преценка на грубите фуражи

Лятно отглеждане на кравите