Стотици фермери и жители на великотърновското село Самоводене изразиха своето несъгласие за изграждането на кариера за добив на природни богатства. Хората вече са стартирали подписка срещу инвестиционното намерение на строителна фирма от Търговище за 35-годишна концесия на кариерата.

Гласувайте: Доволни ли сте от работата на служебния министър и екипа му?

От десетилетия към селото, което е на главния път Русе – Велико Търново, има интерес от каменодобивни фирми, а хората от своя страна още помнят взривовете на кариерите. Именно затова местните хора, сред които и фермери, част от Земеделска кооперация Сила 95, обработващи около 15 000 дка, са готови да бранят правото си да живеят в екологично чист район.

"Споменът за кариерите е още жив при нас, тъй като е имало три други кариери, които са работили известно време, след което жителите на селото са протестирали и са спрени. Причините са строшени стъкла, напукани къщи, съборени комини. Има и две жертви от едната кариера. Всичко това е преживяно вече един път. След като се обяви, че ще има кариера, цялото село се вдигна на протести", обясни Валентин Мицканов - председател на ЗК Сила95 и член на инициативен комитет “Не на кариери край Самоводене” пред Агри.БГ.

До 16 ноември ще продължи подписването на петицията, след което тя ще бъде внесена в РИОСВ, РЗИ, кметство Самоводене, общински съвет, Басейнова дирекция - Плевен, Министерство на околната среда, Министерство на културата и в Министерство на енергетиката.

Към настоящият момент подписката е подкрепена от над 1300 души. Подпишете и Вие петицията ТУК онлайн.

"Към настоящия момент фирмата е подала документи в РИОСВ за концесия. РИОСВ са ги пуснали по процедура на ОВОС. Те трябва да изготвят процедурата на ОВОС. Оттам дали ще им разрешат или не, това вече е становище на РИОСВ. Но ние искаме да се разбере и да се види, че сме против това нещо и РИОСВ изобщо да не се дава разрешение.

Освен това земята е общинска. Те са заявили 300 дка, на които ще работят, а реалната площ е над 500 дка. Тук трябва да кажа, че тази земя, освен всичко останало, е в НАТУРА 2000", добави Мицканов.

Кариерата за добив на камък означава унищожаване на една голяма територия - категорични са жители на селото.

"Разкриването на кариера в посочената местност е равностойно на унищожение на самата местност. А това влиза в противоречие с Конституцията на Натура 2000. Там има една дълбоко противоречие между самия текст и закона. Периодът, в който се издава заповедта от МОСВ и датата, на която тази заповед влиза в сила, бидейки обнародвана в държавен вестник. Точно в този период фирмата е подала поредното си заявление. Според закона, от една страна имаме защитена зона, а от друга със същия закон се разрешава на заявени вече дейности, да бъдат развити. Това е един правен абсурд", каза Румен Стоилов, член на инициативния комитет.

Извозването на самия материал също няма как да се осъществи. Единственият вариант е тежкотоварните камиони да минат през селото, което обаче има наклон от около 15 градуса. И това не е единственият проблем.

"Границата на кариерата и тази на земеделския блок са една до друга. Дори част от блока влиза в тази кариера. Пътят, който минава покрай нея, е в изграждането на кариерата. Чисто практично - растението живее от фотосинтеза, а за да има добра фотосинтеза, листът трябва да е чист. Този лист ще бъде напрашен. Фотосинтеза няма да има. Да, растението може да се покаже, но дали ще оживее, не се знае. Чисто икономически кооперацията ще загуби продукция от 1000 дка", обясни председателят на земеделската кооперация в Самоводене.

Жителите на селото са категорични, че са готови да затворят важни пътни артерии около Велико Търново, ако се одобри намерението на фирмата от Търговище за създаване на кариера в Самоводене.

Наред с това в селото живеят всякакви защитени животински видове, сред тях е и етруската земеровка - най-дребният бозайник на планетата, съществуващ в наши дни.

"И ние имаме право на спокоен живот. Аз не омаловажавам видовете животни и растения, но най-важното е, че тук живеят хора. Преди всичко проблемът е хуманен. А ние губим хуманния момент. В закона очевидно има дупки, но ние гарантираме, че ще спрем всякакъв опит нашето село да бъде разрушено", заключи Ралица Първанова също член на инициативния комитет.