Над 20 сорта ечемик, пшеница и тритикале са включени в продуктовата листа на Сортови семена - Разград за есенната кампания. Разнообразието от българска и чужда селекция, както и над 20 сорта в предрегистрационно изпитване, бяха представени в Деня на пшеницата, който събра 200 гости на опитните полета в Кубрат. 


Какви сортове се търсят?


Предвид разпределянето на риска, компанията предлага семена за сортове от целия спектър - от много ранни до късни, първо и второ размножение. Тенденцията през последните години е за отглеждане на устойчиви на болести сортове. 

Мариела Йорданова, изп. директор “Сортови семена” ЕАД - Разград: Хората предпочитат устойчиви пластични сортове. Напоследък тенденциите са за по-ранни - защото се засушава - от няколко години в края на май и юни се появява суховей. Ранни, пластични и най-важното - здрави сортове.

Земеделецът Валентин Неделчев отглежда ечемик за първи път в стопанството си в с. Дряновец. Избрал е средно ранен зимен сорт Фънки, устойчив на болести и полягане: “Отзивите са много добри. Отглежда се с малко тор, сортът е 6-редов. Въпреки че имаше 2-3 бури, до сега няма полегнал ечемик. Доволен съм!” 

Росен Георгиев, зърнопроизводител, село Безденица, обл. Монтана: “Относно “Сортови семена Разград” - три години вече съм партньор с тях. Доволен съм и от пшеницата - предимно гледам Фаладо. Слънчогледът ми е Енигма”.

Завръщане към българската селекция


Търсенето на български сортове през последните години се засилва, казва Любомир Стойчев, търговски директор на Балея Груп: “Като цяло се наблюдава завръщане към българските сортове и определено има интерес към традиционните наши производства”. 

Мариела Йорданова потвържава думите му: Ние много се стараем да показваме български сортове. Има завръщане или поне трайна тенденция на търсене. Новото, което забелязваме през последните две години, е интерес към българските хибридни слънчогледи и хибридни царевици. 

Росен Георгиев споделя защо избира българска селекция: "Най-напред говорим от финансова гледна точка. Второ - икономически е изгодно. Продукцията е хубава. А и все пак са български сортове - парите си остават в България, най-вече". 
 

Сертифицираните семена - бариера срещу болести и вредители


В условията на нарастващи производствени разходи и предизвикателства на климата, употребата на сертифицирани семена е все по-необходима. Колкото по-висока е генерацията на семената, толкова по-гарантиран е генетичният потенциал, който ще се постигне на полето.

Мариела Йорданова: Употребата на сертифицирани семена е бариера - първо срещу болести, второ - срещу плевели, трето - срещу икономически значими вредители и четвърто - трябва да се разкрива чистотат и потенциала от селекцията от чисти, изравнени и гарнирани и гарантирано качествени посеви.

В продуктовата листа на компанията няма случайни сортове - всеки един сорт или хибрид в предрегистрация се наблюдава 3 или 5 години, за да докаже своята пластичност, адаптивност и готовност да присъства на полетата.

“Ние имаме едно желязно правило във фирмата - предлагаме на пазара сорт или хибрид само тогава, когато ние самите сме се убедили лично, че си заслужава да бъде предложен на клиентите”, категорична е Мариела Йорданова.


Повече за пълното портфолио семена и оферти за есенната кампания, можете да получите от Сортови семена - ЕАД Разград: 0899935105 и [email protected].