Млекопроизводителите продължават да работят под себестойност, а мандрите постоянно коригират цената за изкупуване на млякото. Докога така и какво се прави по въпроса?
Разговор със зам.-министърът на земеделието Крум Неделков на Събора на овцевъдите.
Гласувайте: Планирате ли инвестиции в стопанството си през тази година?
"Доста актуална тема. Имаме редица въпроси от браншови организации. Някои от тях дори имат свикване на спешни консултативни съвети. Ние взехме мерки. Самосезирахме се и събрахме онзи ден две от асоциациите на млекопреработвателите преди дни в Министерството на земеделието, за да откроим проблемите и да видим как можем да открием общ път за разрешаването на проблема.
Една от асоциациите заяви, че за някои от малките ферми цената продължава да бъде от 0,90 до 1 лв./л мляко, което наистина ни изненада, защото ние чрез млечната обсерватория следим пазара, както в България, така и общо европейския. У нас средната цена в момента е около 72-73 ст./л мляко.
Вносно мляко влиза основно от Полша и Унгария на цени от около 68-70 ст./л. с транспортни разходи.
За съжаление в условията на стартирала бюджетна процедура, ние нямаме свободен ресурс. Заявили сме пред бюджетната комисия и изобщо пред Народното събрание, нашето желание да бъдат подпомогнати фермерите с допълнителните 213 млн. лева, които наскоро отпуснахме по схемата за неблагоприятните последствия от руската агресия в Украйна. Очакваме решението на българските депутати за приемането на бюджет за 2023 г. Силно се надяваме да бъдат заложени тези средства, за да стигнат до земеделските производители и в частност до млекопроизводителите, които наистина осъзнаваме, че изпитват сериозни затруднения", обясни Неделков.
Може ли обаче да се направи нещо междувременно, тъй като производителите са на ръба на своето оцеляване? В годините най-познатият механизъм при подобни кризи и сривове в цените на суровините, е отпускане на минималната държавна помощ de minimis. Нейният ресурс не е много, но опитът показва, че често е достатъчен.
"Ресурсът при de minimis е много ограничен. Аз не мисля, че това би подпомогнало млекопроизводителите. Още повече, че de minimis е инструмент, който се използва за всички земеделски производители. Това е изключително ограничен ресурс, още повече, че за три бюджетни години максималният таван е 25 000 евро. А при другата помощ, таванът е 250 000 евро. Мисля, че това ще окаже много по-добър ефект.
Надявам се парите да бъдат заложени, да бъдат гласувани в новия бюджет за 2023 г. и да достигнат максимално бързо до фермерите", заключи земеделският зам.-министър.
Повече за помощта
В края на месец март УС на ДФЗ утвърди държавна помощ заради войната в Украйна с бюджет в размер на 213 млн. лева. Едно от направленията е едри и дребни преживни животни, коне и пчелни семейства. За тях е предвиден ресурс от 102 млн. лева.
Помощта трябва да бъде изплатена до края на 2023 г.
Държавната помощ, одобрена от ЕК на 24 март 2023 г., е в подкрепа ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. Схемата е разработена съгласно Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна.
За да получат подпомагане кандидатите трябва да са регистрирани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. За стопаните, отглеждащи тютюн, се изисква да имат регистрация по Наредба № 22 от 21.12.2016 г. за реда за водене на регистър на тютюнопроизводителите и регистър на лицата, които притежават разрешение за изкупуване на суров тютюн. Кандидатите за подпомагане е необходимо да отговарят на определението за малки и средни предприятия – съгласно Приложение І от Регламент (ЕС) 2022/2472.
На финансова подкрепа не подлежат стопаните, които са обявени в несъстоятелност или ликвидация, както и тази, които са в открито производство за обявяване в несъстоятелност.
8 КОМЕНТАРА
10.05.2023
10.05.2023
10.05.2023
11.05.2023
11.05.2023
14.05.2023
17.05.2023
22.05.2023