Радослав Янков е оптимист по природа, младият земеделски производител е част от фамилно стопанство. Той се занимава основно с производството на зърно и фуражи, което е разположено на около 10 000 дка, грижа на брат му са животните – 850 броя млечни крави, а сестра им е ангажирана с администрацията.
По време на срещата на зърнопроизводителите от региона на Пловдив, той не иска да говорим за лошите неща в селското стопанство, а за хубавите. И все пак сподели с Агри.БГ каква е картината и в зърнопроизводството, и в животновъдството, без да спестява за трудностите, с които се сблъсква.
„Високите цени на торове, препарати за растителна защита, рестрикциите покрай Зелената сделка, които с бързи темпове навлизат и в нашата страна, ни научиха да бъдем малко по-умни фермери. Доста повече да смятаме, да откриваме и анализираме проблемите и по този начин да станем по-ефективни и по-печеливши, тъй като в ситуация на криза смятам, че един бизнес, за да бъде устойчив,трябва да промени технологиите и да се нагласи“, сподели Радослав Янков.
Като зърнопроизводител той често се среща с нелоялната конкуренция, която усещат от няколко години всички стопани в сектора. Предизвикателствата далеч не идват само от една страна, а са комплексни.
„Изправени сме пред конкуренция от трети страни, които не спазват изискванията, които ние се стремим да изпълняваме и в същото време с тях сме на един пазар, за който те използват и по-евтини продукти за растителна защита. Аз не коментирам колко са вредни тези продукти, но със сигурност са по-евтини, както и минералните торове са по-евтини в третите страни, с които сме на общ пазар и така е много трудно“, казва младият фермер.
За него вносът от Украйна не е единственият проблем за зърнопроизводителите, тъй като сме на един пазар и с другите големи зърнопроизводители като Русия, Щатите и Австралия.
В последно време темата за цените на млякото не е на дневен ред. Това съвсем не означава, че е особено удовлетворяваща за животновъдите, въпреки минималния ръст.
„Да, към днешна дата не работим на загуба, което е доста приятно за нас фермерите, защото дълги години сме работили с много сериозни загуби, дълги години сме работили на себестойност. В момента с малко по-високата цена реализираме някакви нищожни печалби. Когато говорим за цена на млякото – факторите са много. Всички виждаме статистиките - животните в страната намаляват, България не може да си произведе потреблението и ние сме силно зависими от внос, трябва да се замислим на какво се дължи и защо цената е такава“, сподели фермерът.
В същото време припомни, че зад малко по-високата цена на млякото стоят по-скъпа електроенергия, както и повишени разходи за работна заплата. „Ако цената беше висока, тенденцията щеше да се обърне – много хора щяха да започнат да се занимават с говедовъдство, но предвид че постоянно намалява бройката на животните в нашата държава – има нещо сбъркано“, коментира той.
Проблемите с намирането на качествена работна ръка не подминават и Радослав Янков, но той е оптимист и е убеден, че ситуацията ще се подобри. „Голям проблем в животновъдството е намирането на качествена работна ръка. Работна ръка има, но няма качествена. За да може един кадър да влезе във фермата и да се подготви – отнема години“, споделя той.
В момента в стопанството му освен българи, има работници от Украйна, очаква да се включат и хора от Узбекистан.
0 КОМЕНТАРА