Дронове ще сканират полетата и фермите в Северна и в Южна България, за да дадат на земеделците яснота и предвидимост.

За какво става дума, разказват Албена Симеонова - председател на Българската асоциация Биопродукти и Рангел Матански - член на УС на Сдружението на младите фермери за Агри.БГ.

"Може би преди около година имахме разговор с Албена Симеонова в Институт на БАН, свързан с използването на дронове. Това не е иновация, но идеята е да интегрираме дроновете с биоземеделието в Южна и Северна България.

Водени са разговори и с НССЗ, за да можем да имаме тяхната компетентност в изработването и финансирането на проект, който да покаже реалните ползи от използването на дронове в биологичното земеделие", обясни Рангел Матански.

"Ние работим дълги години с НССЗ. Този път ще включим и един институт към БАН за космически изследвания. Те са иноваторите, те са създателите на тези дронове. Ще се получи един много хубав анализ на фермата - почви, необходимост от торовнасяне, необходимост от внасяне на биологична растителна защита и как това може да помогне на фермера", добави от своя страна Албена Симеонова.

По думите й ще бъдат включени 6 ферми - 3 от Северна и 3 от Южна България.

"Земеделието е бизнес. И биологичното земеделие е бизнес, въпреки субсидиите. Един печеливш бизнес трябва да носи печалба - а едната от нуждите в този случай е на ниво производство това да се случва по-ефективно. По-ефективно използване на препарати, по-ефективен контрол, предвидимост в това, което следва. И вторият етап е достъп до пазара. И тук се надявам с асоциацията да имаме ползотворно партньорство, за да можем да дадем достъп на реалните биологични производители със своите продукти да достигнат до пазара и да реализират продукцията си", заключи Рангел Матански.