Няма как да говорим за напояване без да имаме устойчиви поземлени отношения. Това коментира в интервю за Агри.БГ председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
Колко важно е да имаме поземлена реформа и адекватно напояване? Именно тези теми бяха акцент в годишния семинар на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
„Всъщност поземлената реформа е нещото, което е необходимо, за да можем да минем към втората тема – напояване. Няма как да говорим за важната тема напояване без да направим устойчиви поземлените отношения. А тези устойчиви отношения минават през поземлена реформа. И затова тези две теми, като неразривно свързани, ги очертахме в един ден на нашия семинар, в два последователни панела. И ако тези неща, които искаме като промени, се случат – наистина ще се усетят от всички производители”, коментира председателят на НАЗ.
Проданов обясни, че и политическата нестабилност в страната оказва влияние върху развитието на сектор „Земеделие”.
„В момента се намираме в една ситуация на пълно абдикиране от страна на държавата да прави политика в сектора. Изпълнителната власт е оставена в режим на служебен кабинет, което за министрите е изключително трудна ситуация. Те нямат никаква възможност за законодателни инициативи, работят с ограничени бюджети и, общо взето, нямат много полезни ходове. И в такава ситуация, ние виждаме какво се случва в Народното събрание – то продължава да боксува... Единственият ни избор е ние да се вземем в ръце, като бранш, и да почнем да подготвяме законодателни инициативи, които след евентуалното му заработване, да сме в пълна готовност да ги входираме”, подчерта още председателят на НАЗ.
Илия Проданов е убеден, че браншът трябва да е активен в диалога си с властта, защото има много работа, която все още не е свършена, за да може всеки земеделски производител да работи спокойно.
„Аз съм убеден, че когато успеем да подготви достатъчно аргументирани предложения, парламентарните групи ще ги припознаят. Защото тук не говорим за лобистки интереси, а говорим за национални интереси. И когато говорим за национални интереси, е редно всички парламентарни групи да припознаят тези промени. А пък и дъвката „напояване” я дъвчат всички, но тя минава през Поземлена реформа!”, каза още Проданов.
Важно е да има яснота кой управлява водните ресурси в България и какъв е пътят на водата за напояване.
„На първо място – да, водата за питейни нужди е най-важният приоритет. Напояването е след това и една тогава идва енергетиката. Енергийната система на България, специално във ВЕЦ-овете, е така изградена, че водата, която отива за напояване, се преработва през ВЕЦ-овете.
Друг е въпросът, че когато МОСВ освободи количествата вода за „Напоителни системи”, тя спира до ВЕЦ-овете и и те в този момент стават властимащи кога да я пуснат към „Напоителни системи” и кога не. Защото тяхната инфраструктура е изградена на пътя на водата към „Напоителни системи” и всички трябва да си даваме ясна сметка за това.
Може би големият ни проблем е, че не е единен органът, който изпълнява функцията да управлява водните ресурси. Това със сигурност трябва да се промени. И не трябва различни министерства да изпълняват и управляват отделни функции, а да го прави Министерският съвет. И изпълнявайки тази функция трябва Министерският съвет да може да координира процесът при ВЕЦ-овете, „Напоителни системи”, МОСВ... всички тези процеси трябва да бъдат координирани.
Ние от един месец се опитваме да организираме среща между нашия бранш, МЗХ, МОСВ и Министерството на енергетиката и това се оказа изключително невъзможна мисия. Естествено, идеята на тази среща е да обсъдим Напоителен сезон 2025! Към момента се вижда, че много голям обем вода от язовирите се източва за ВЕЦ-ове и това може да окаже много сериозно и негативно влияние за пролетния сезон по отношение на напояването”, допълни Илия Проданов.
Той подчерта още, че данните сочат как в България 83% от водния ресурс идват от река Дунав. И сред основните проблеми в земеделието у нас остава фактът, че страната ни не използва водните ресурси на реката. Според Проданов трябва да се направи така, че българските земеделски производители да получават бързо и безпрепятствено разрешения за получаване на вода за напояване от река Дунав.
0 КОМЕНТАРА