Застраховането е стара тема в земеделието и една от най-сериозните. Като че ли няма обаче някаква сериозна политическа воля системните проблеми на земеделците да бъдат разчистени. Те са известни на всички - застрахователите отказват полиците да покриват напукването на черешите заради падането на слана преди 20 април. 

Гласувайте: Имате ли орязани площи по СЕПП?

“Понякога има цъфтеж на 8 март и слани по същото време”, коментира пред Агри.БГ Димитър Рачев от Съюза на дунавските овощари. 

Един от проблемите през миналата година за черешопроизводителите беше т.нар. напукване/нацепване на черешите. Застрахователите отказват да признаят, че това е щета. 

“Казват - щом плодът е на дървото, за нас щета няма. А това нещо е нереализируемо под никаква форма - дори за ракия”, обясни Рачев. 

Единственият вариант срещу напукване е да се покрие насаждението с полиетилен. “Това е голяма инвестиция. В рамките на 6000 - 7000 лв. на декар. За нашите условия, това е неприложимо”, коментира Рачев. 

Според него фермерите няма как да се справят сами със застрахователите и им е необходима помощта на министерството на земеделието. 
Имаше кратък момент по време на работата служебното правителство, в който проф. Бозуков - в контекста на смазващата градушка, ударила пловдивските села през август, каза, че ще инициира среща между бранша и застрахователите, за да се постигне някакво разбирателство. 
Това така и не стана. 

Всяка година стопаните се опитват да обяснят, че условията, които от застрахователните компании им предлагат, са абсолютно неприложими, но нещата си продължават по един и същи начин. 

Може би застрахователите са единствените на тази планета, които не са разбрали, че климата се променя, зимата се измества и измръзвания, слани и други несгоди сполитат земеделието преди 20 април. 

Вижте още във видеото.