Започваме подготовката за сезона още през есента и зимата, а не през пролетта. За нас пролет може да бъде още началото на февруари, а не краят на март, както го разбират повечето колеги пчелари, споделя пред Агри.БГ Динко Динев от Новозагорско. 

Готови ли сте за проверки на пасищата?

Той и брат му Станимир са си разработили сами храна за пчели, което им е отнело години. Тя е съобразена с текущите нужди на пчелите във всеки един момент. 

„През зимата се знае, че се използва предимно твърда храна, но ние я разделихме на три основни групи. Първата е изцяло въглехидратна и я правим от монозахариди, като добавяме билкови екстракти, витамини и минерали. Втората е с белтъчно съдържание от 8%. Третата е с високо белтъчно съдържание – 25%“, разказва потомственият пчелар.

Тя е подходяща за есента, когато рано засушее и пчелите трябва да се подготвят за зимата. Тогава всичко наоколо е изгоряло, липсва цъфтяща растителност и съответно полен. 

„В такъв момент много добра работа ни върши тази твърда храна с 25-процентно белтъчно съдържание, която поставяме и изхранваме пчелите заедно с течната. Като краен резултат ние отрано имаме силни и буйни кошери“, гордее се Динев.

Друго тяхно предимство като производители на мед е подвижното пчеларство, което практикуват и благодарение на което добиват над 10 вида мед годишно. 

„Максимумът ни на разнообразние е достигал 16, като не сме падали под 8 вида мед. Това зависи от конкретните климатични обстоятелства и от нашата готовност да преместим група кошери от една паша в друга“, обяснява младият пчелар. 

Така той и брат му разполагат с пчелини, разположени едновременно на 4-6 различни локации. Това се случва 7-8 месеца в годината, като през останалите 3-4 месеца кошерите са стационарни по месторегистрация – в новозагорското село Омарчево.

„Много предимства има това подвижно пчеларство. За нас икономически е по-изгодно, защото, добивайки разнообразни медове, можем да предложим на пазара на дребно асортимент с високо качество. Оттам са планинските и горските медове от екологичночисти райони, както и акациевият ни мед, липовият, ливадната паша, горският или балканският, които се ценят повече от потребителя“, категоричен е Динев. 

Има ли недостатъци обаче това местене на кошерите и колко е бил най-добрият добив на братята Диневи, вижте във ВИДЕОТО.