През 2024 г. биопроизводителите извоюваха няколко победи. За тях разказа повече Стоилко Апостолов, управител на фондация “Биоселена” пред Агри.БГ.
"Има две неща едното са училищните схеми, при които бяха увеличени доставките на биологични продукти. От тази година имаме минимум 9 доставки на био продукти, като 6 от тях задължително трябва да са от български производители. При плодовете и зеленчуците това смятам е много важна стъпка напред.
Изискването за български доставки директно влияе върху българските производители, т.е те имат възможност да си пласират продукцията на фирмите, участващи по Училищните схеми. Същото важи и за млечните продукти, както и за биологичния мед. Така че това е един добър и устойчив пазар, който се надявам да продължи.
Другата важна промяна е в публикуването на новата наредба за зелени обществени поръчки, която вече не включва само училищата, а всички възложители на обществени поръчки, които купуват кетъринг храна, вендинг машини и т.н. Тя е задължителна за всички, които купуват подобна храна, тук влизат болници, затвори и други. И тук са включени не само плод и мляко, а всички храни. В наредбата са разписани 10 групи култури. За всяка една група има изискване да имаме 2% биологични продукти. За следващата година да са 3% и така продължава увеличението, с идеята да достигнем 10% до 2031 г.", обясни Апостолов.
С това не спират победите за сектора. През 2024 г. се промени и Наредба 5, която спъваше работата на оператори, но и контролиращи лица в много аспекти.
"Наредба 5 е българският национален документ, който регулира всички отношения в биологичното производство. Тази наредба е продължение на европейското законодателство. В продължение на цяла година имаше доста интензивна работа, за да доизгладим неща, които не бяха добре.
Променени са голяма част от сроковете и то все в положителна посока, по отношение на операторите, т.е земеделските производители и преработвателите.
Съгласувани са срокове, които в предишния вариант имаше разминаване. Друго нещо са т.нар дерогации, които вече ще се издават по-бързо, без да минават през комисия.
Другата голяма и важна група са промени в мерките, които са разписани в приложение към наредбата. И там за всяко несъответствие (над 400) е разписана мярка, която контролиращото лице е длъжна да наложи спрямо оператор при констатирано несъответствие", разясни експертът.
А какво крие 2025 г. за биопроизводителите? Очакваме да разберем.
0 КОМЕНТАРА