Безспорно един от най-преработваните закони е този за собствеността и ползването на земеделските земи. За пореден път браншови организации инициират промени, които да улеснят работата на стопаните. 

Сроковете през март, за които да внимавате

Има ли нужда от такива и в каква посока, попитахме Пламен Якимов от Ловешко, който е сред учредителите на Браншова камара на месодайното животновъдство у нас. Според него законът и в момента дава прекрасна възможност за подпомагане на животновъдите, но е важно как се тълкува.

„Например Параграф 2ж от допълнителните разпоредби казва, че начинът на трайно ползване (НТП) на масив може да се види от това, как изглежда. Това е овощна градина по НТП, но по Параграф 2ж зърнопроизводителят прави масив нива, го заявява като нива и го плаща като бели петна нива. От министерството на предишните управници ми отговориха обаче, че този Параграф 2ж не важи за пасища и ливади, но в закона няма изключение“, недоумява Якимов.

В неговия район наемът на обработваемите ниви е от 50 до 100 лв., а на пасищата – от 5 до 15 лв. Има много ниви, които от години са изоставени и буренясали пущинаци, но животновъдите не могат да ги заявят като пасища и ливади, а като ниви и да ги плащат като такива.

„Нека новите управници да видят важи ли този Параграф 2ж за пасища и ливади, или не. Защо ние, животновъдите, не можем да ползваме изоставените ниви, овощни градини, лозя като "бели петна" пасища. По сегашния начин трябва да ги плащаме като обработваеми, а това е повече от десеторно по-скъпо! 100 лв./дка за бяло петно обработваема нива и също 100 лв./дка за изоставена - защо!? Затова пустеят, затова не ни стигат пасища и се отказваме“, казва фермерът.

Друг спорен момент в закона е дали да се запази предимството на настоящия ползвател. От една страна, наистина се влагат много време и пари, за да стане едно пасище годно за ползване и за подпомагане. От друга, така се спъват младите стопани. Но това не означава, че и сега няма начин общините да избягват петгодишното ползване и предимството при следващото петгодишно ползване. 

„Хубаво е животновъдите, като знаят, че им наближава петата година, да следят. В нашата община процедурата, в която през Общинския съвет се определя кои пасища ще бъдат пуснати за 5-годишно разпределение и кои – свободни за ползване, е още през октомври-ноември. Ако колегите изпуснат тази процедура, Общинският съвет може да прекара техните пасища да излязат от разпределението и така те губят всякакво предимство. Имам доста колеги от Южна България, които се оплакват, че кметовете правят тази гимнастика“, обяснява Якимов.

Други предложения за промяна в Закона е дали да се предвиди възможност за отдаване под наем на обработваеми земи от общинския и държавния поземлен фонд на животновъди, както и дали да участва представител на браншова организация или на областен Съвет по животновъдство в комисията за разпределяне на пасища, която се назначава от кмета на съответната община.