При тези цени, които са постоянни увеличаващи се и на горива, и на препарати за растителна защита, и на торове, разходите за декар производство вече надхвърлят 1000 лв. Това каза Николай Колев, председател на Съюз на дунавските овощари (СДО) пред Агри.БГ.

Какви са най-големите ви трудности като земеделски производители в момента?

Именно една от причините за протеста на овощарите на Дунав мост в неделя, 13 март, беше фактът, че няма достатъчно подпомагане за сектор “Плодове и зеленчуци”.

“Протестираме, защото според нас няма адекватно подпомагане в сектор “Плодове и зеленчуци”. Изцяло насочената политика към сектора пледира, че това е приоритетен сектор и такъв, който има нужда от подпомагане, но на практика действията на Министерството на земеделието (МЗм) не показват това. Ние сме най-малко финансирания и дофинансиран сектор от всички в земеделието и смятаме, че това не е редно”, коментира Колев.

Много от фермерите и дори читатели на Агри.БГ си задават въпроса дали парите ще бъдат изплатени до края на месец април, защото именно този период е изключително важен за тях.

“По предварителната рамка парите трябва да са по сметките на производителите до края на месец юни. За нас това наистина ще е много късно. Колкото по-рано пристигнат тези пари, толкова ще са по от полза на нашите производители”, категоричен е председателят на СДО.

Наред с това, че все още няма информация дали мярката е изпратена за нотифициране към Брюксел или не, овощари и зеленчукопроизводители продължават да настояват за ставка от 150 лв./дка.

“Разходите за производство са вече над 1000 лв и тези 150 лв/дка са малък процент от себестойността, но те са жизнено необходими, за да може производителите на плодове да купят необходимите препарати за растителна защита и торове, и да завършат този сезон успешно”, заключи Николай Колев.