Овощари започват да изкореняват някои по-ниско рентабилни сортове и на тяхно място ще засеят вероятно зърнени култури или ще дадат земята под наем, защото не могат да издържат на високите разходи за производство тази година. Това каза за Агри.БГ Николай Колев, овощар и председател на УС на Съюза на Дунавските овощари (СДО) по време на специализираното овощарско изложение в Русе. Изложението даде възможност за среща на овощарския бизнес в една изключително предизвикателна година, която предстои.  

Г-н Колев, какви са очакванията на колегите ви от овощарския бранш за предстоящия сезон?


Имаме очаквания за един много труден сезон - заради постковид кризата, заради войната в Украйна, високите цени на всички основни суровини и консумативи за производството. Сезонът ще е много труден. Многократно заявявахме тази позиция пред Министерството на земеделието, както и че имаме нужда от спешни помощи във връзка с оцеляването на бранша. Има малки овощари с градини под 50 дка, които ако не получат пряко подпомагане точно в този момент, няма да продължат да отглеждат тези култури и ще започнат да ги изкореняват. 

Има ли овощари, които вече са принудени да прекратят дейността си?

 

Да, това вече се случва. Много колеги споделиха, че започват да изкореняват някои по-ниско рентабилни сортове и на тяхно място ще засеят вероятно зърнени култури или ще отдадат земята под наем. Това означава, че браншът просто загива. Малките умират, а именно те са гръбнакът на бранша

СДО участва активно настоява пред МЗм за подпомагане на овощарството. Какъв е отговорът от там обаче? Изглежда, че някъде комуникацията прекъсва…


Още от самото начало на този кабинет комуникацията с Министерството на земеделието (МЗм) е много трудна. Многократно искахме опознавателна среща с министъра и зам.-министрите, за да поставим нашите проблеми. Такава изобщо не се състоя. Имахме искане за провеждане на Консултативен съвет по плодове и зеленчуци. То не беше удовлетворено. Излиза, че сектор "Плодове и зеленчуци" не съществува за управляващите. Те направиха КС с рози, животновъди, зърнопроизводители… Сектор Плодове и зеленчуци просто беше забравен! 

Въпреки че се води приоритетен сектор?


Секторът ни остана на дъното на приоритетите на МЗм, въпреки че се води приоритетен сектор, въпреки че осигуряваме най-много работни места в земеделското производство. Вие знаете, че на нас са ни необходими изключително много хора за прибирането на реколтата. Това са сезонни работници, но сезонът започва през май с ягодиите и приключва с ябълките през декември. Тоест 80 000 човека са заети годишно в този бранш. И въпреки това министерството не ни обръща достатъчно внимание. 

За да ви обърнат внимание, вие излязохте на протести, като се обединиств и със зеленчукопроизводителите в исканията си. Какво следва от тук нататък?


След протестите имахме уверение, че ще се състои Консултативен съвет по плодове и зеленчуци, защото има наистина много проблеми, които трябва да се обсъдят - включително и законови, и проблеми с наредби, които трябва да бъдат променени. Няма ли решение на проблемите, напрежението сред колегите продължава да ескалира

Въпреки трудната ситуация, овощарите вече работят в градините. Ще спестят ли от пръскания, наторяване, обработки заради високите цени и както това ще се отрази на реколтата?


Има две гледни точки. Хората с по-малките градини започват да пестят и това пестене няма да се отрази добре на насажденията в дългосрочен план. Ако сега спестиш от торове и препарати за растителна защита, първо - няма да изкараш добра реколта през текущия сезон и второ - градината ти няма да заложи достатъчно за следващия сезон. Той ще бъде още по-тежък.

От друга страна - по големите производители - те не виждат финансово как ще издържат, защото те отглеждат градините си напълно професионално . Трябва да наторят, да опръскат, за да може да имат продукция и следващия сезон, но с тези цени на препарати, товорве, ток и горива - в случай че няма пряка държавна намеса - в края на сезона те ще са изхарчили повече пари отколкото ще са изкарали. И ще са на загуба. 

През февруари алармирахте, че за поредна година овошките са изложени на риск от измръзване. Има ли действително негативни последствия?


Да, януари и февруари бяха наистина много топли. Март месец настъпиха повратни студове, температурите на места в определени дни стигнаха до минус 10. За съжаление това беше пагубно за кайсиите. В нашия регион традиционно се отглежда най-много кайсия и има производители, които алармират вече за загуба на реколта.

Масово колегите алармират, че ранните сортове кайсии са измръзнали на 100%. Има частично измръзване и при средно ранните. Надяваме се отсега сезонът да продължи нормално.

При другите плодове - частично измръзване при праскови и сливи, но там се надяваме реколтата да е нормална.