Протестът, който продължи около 2 часа в неделя, беше срещу “водената нeaдeĸвaтнa пoлитиĸa нa Mиниcтepcтвoтo нa зeмeдeлиeтo в ceĸтop „Πлoдoвe и зeлeнчyци“. Ябълката на раздора се оказа механизмът за разпределение на ставките по Ковид мярката за секторите “Животновъдство” и “Плодове и зеленчуци”.

Какви са най-големите ви трудности като земеделски производители в момента?

Димитричка Търпанова, заместник-председател на Добруджанския овощарски съюз
Да ни дадат само 40% от бюджета за нас това е обидно. Искахме преди да влезе проектобюджета не 111 млн. лева, а 200 млн. лева да бъдат заделени за Ковид мярката. Това обаче не се прие. Сега поне 50% от този бюджет да се даде за плодове и зеленчуците. Да не ни показват такова отношение като към никого.

 

Според земеделците най-адекватно е подкрепата да бъде разпределена 50 на 50.

Божидар Петков, председател на Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните
Не можем да кажем, че МЗм не работи. Казват, че правят секторни анализи, но ние не сме в течение за тях. Така излиза, че получаваме краен резултат или на базата на по-силно викане на едни или други, или на по-силни заплахи. От наша страна смятаме, че в такава кризисна ситуация, разпределението 50 на 50 е най-оптималният и безгрешен вариант.

 

И докато браншът настоява за анализ, земеделското министерство е на друго мнение.

Николай Колев, председател на Съюз на дунавските овощари
Всички апелирахме за анализ, на база на който да направим това разпределение и да вземем решението заедно. Отговорът беше, че такъв анализ в момента не е нужно да се предоставя и ние сами трябва да си решим как секторите да си разпределим парите. И на вас ви е ясно, че този бюджет от 111 млн. лева не е достатъчен дори само за един сектор, какво остава да го разпределяме помежду си. Ние сметнахме и сме пуснали такова искане, че минимум 150 лв./дка трябва да бъдат отделени, за да може секторът да оцелее. Това е абсолютният минимум.

 

Какво следва оттук нататък?

Живка Гроздева, председател на Асоциация на овощарите в България
Разочаровани сме безкрайно много. Смятаме, че трябва да се вземат много спешни мерки. Те трябваше да се вземат още преди месеци, за съжаление ние тичаме след събитията. Надявам се това да не продължи да е така, защото късните мерки, които така или иначе ще се вземат няма да обърнат негативните резултати, които предстоят. Хората се отказват да произвеждат. Те са в неведение, притесняват се и нас също, защото ние няма как да посрещнем със собствени средства и сили увеличаващите се разходи.

 

В сряда, 16 март, овощари излизат на втори протест. Този път фермерите ще протестират на пътя Пловдив-Карлово, на разклона за Калояново от 12 до 14 часа.