Николай Димов е добре познато име в животновъдния сектор и не само. По-близките и млади колеги го наричат бай Кольо. На пръв поглед благ и спокоен, но врял и кипял. Готов да помогне, но и да отстоява интереса си.

Тъжната истина: Не си ли произвеждаш фуражите, си на червено

Гостувахме в стопанството му в ямболското село Ружица в началото на месец април. Навсякъде беше красиво, зелено, спокойно. Но не винаги е така – сушата е голям бич в района. Въпреки че животните му имат целогодишен достъп до пасища, пашата е основно през април, май и юни. След това дъждът е кът, съответно и храната.

Затова подхранва със сено, люцерна, слама. Концентратите си ги произвежда сам – царевица, ечемик, овес, бакла. Протеините в дажбата ги набавя основно от бакла. Правил е анализи дори в САЩ, които показват, че тя е с най-добър усвояем протеин от всички протеинови култури. По-добра дори от соевия и слънчогледовия шрот. Култивира пасища с ежова главица, звездан, еспарзета.

През ръцете му са минали всякакви елитни месодайни породи. Започва с Гаскон през 2014 г., като по-късно продължава с внос на Абърдийн Ангус, Лимузин, Галоуей, Симентал. Има наблюдения върху всички тях, навсякъде открива недостатъци, но e наясно кои виреят най-добре в района на Странджа. 

Безспорните му фаворити са два – Галоуей, която е екстензивна порода, но за сметка на това с идеално мрамориране на месото, и Абърдийн Ангус, която се адаптира най-лесно и дава най-добър прираст при угояване. Месото притежава и отлични вкусови качества, така че има реализация.

Опитният животновъд е в сектора от толкова десетилетия, че знае кога не му излизат сметките. Не се бои да се откаже и след години да започне наново. Така става и тази година. От общо 850 майки от различни месодайни породи днес ликвидира голяма част от стадото и продължава напред само с 250 майки Абърдийн Ангъс на две стада.

Казва, че колкото животните са по-малко, толкова по-ефективно се отглеждат, но се вижда, че решението да се раздели с голяма част от тях му коства много. Отказал се е от угояването, защото в момента не може да го прави на печалба. И въпреки че добрите сметки са в основата на успешния бизнес, страстта към животновъдството едва ли някога ще му даде мира.

Повече за Николай Димов вижте във видеото. Очаквайте още полезни материали от гостуването на Агри.БГ в неговото стопанство, в което животновъдът споделя своя опит с кръстоските, несгодите в сектора и как си е решил проблема с напояването в нивите.