Мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) касае финансирането на административните разходи на фермерите, които правя организации със стопанска цел. Когато няма отворена такава мярка, на практика всички разходи през първите години са за сметка на инициаторите на такъв тип организация. Това коментира за Агри.БГ Димитър Рачев, член на УС на Съюза на дунавските овощари

Гласувайте: Каква е изминаващата 2021 г. за вас?

“В първите години не можем почти да очакваме възвращаемост на вложените средства. А средствата за малкия фермер са много големи. Ако мярка 9 е отворена, когато има някаква визия напред, а част от самите административни разходи да бъдат, според Регламента на ЕС, да бъдат поети от мярка 9, това ще даде доста сериозен тласък на такъв тип организации”, каза Рачев. 

Той посочи, че в разговори със земеделци от други държави, те споделят недоумението си как българските стопани продават своята продукция извън организации на производители. 

“При тях реализирането на продукцията по този начин е немислимо. Те просто не знаят как работим ние. В България има възможност - финансова, законодателна и всякаква, но това нещо би дало доста голям тласък на създаването на такъв тип организации”, коментира Рачев и добави, че са водени разговори с различни представители и специалисти от земеделското министерство по темата.
“Те казват, че ще бъде отворена, но кога - не се знае”, сподели Рачев. 

Мярка 9 действа в рамките на първите пет години от създаването на сдружението и ако тя бъде отворена в четвъртата година, ще бъдат получени някакви минимални средства и няма смисъл въобще да се кандидатства за тях, обясни овощарят. 

“Би било добре всяка една организация, която е създадена сега, да може автоматично за нея да се отвори мярка 9 и да може да се кандидатства, да се вземат тези средства. По този начин ще бъде ускорено. Нямаме ясен отговор и не е имало и с кого да разговаряме”, добави Рачев.