В новия програмен период на Общата селскостопанска политика (ОСП) по обвързаната подкрепа няма да се подпомага производството в оранжериите с хидропоника. Причината е, че по регламент помощта се дава на хектар земя, а в тези стопанства реално няма почва.

Всичко за Кампания 2023

Според стопани земеделското министерство принуждава стопани, инвестирали милиони в оранжерии, да ги преструктурират.

"Целият бранш оранжерийно производство е в шок. Преди 2 седмици се върнахме от две изложения в Германия и видяхме изключително големия напредък в технологиите. В един момент се оказва, че в България, ако оранжерията ви е трето поколение, т.е с хидропонно производство, вие не само няма да получите субсидия, но дори ще бъдете санкциониран за това. Причините са две - за това, че сте наддекларирали площи за земеделски култури и второ - няма да може да се регистрирате като земеделски производител и няма да получите никакви субсидии, дори регистрация по отглеждане на дадена култура", коментира за Агри.БГ Божидар Петков, председател на БАМ-Я.

Това поставя земеделските производители, които имат оранжерии по проекти в сложна ситуация.  

"Това означава, че хора, които са поели ангажимент по тези проекти, тази година не могат да се пререгистрират като земеделски стопани. Това означава, че оранжерия с хидропонно отглеждане на домати, краставици, пипер или ягоди и малини.. изобщо няма да съществува в правното земеделско пространство.

През последните години България стана една водеща страна в нашите ширини, имайки предвид, че нашата северна съседка заедно с Полша ще изграждат най-големия оранжериен комплекс в Румъния, а в същото време на България да се сложи кръст на това производство е в пълно несъответствие с технологичния прогрес, а с новите технологии и възможности", добави Петков.

По думите му в момента се събира подписка и се обмислят протести. Фермерите настояват за конкретни отговори и поемане на персонална отговорност.

"Ние като ново производство на ягоди и малини в оранжериите с ентусиазъм приехме това, че тези култури са включени в оранжерийното производство и се готвехме за технологичен и интелектуален скок, а бяхме брутално приземени. Има хора, които са инвестирали милиони левове в такива оранжерии и сега те стоят в едно състояние, в което не се знае накъде се тръгва. Това е просто безумие. Аз не съм очаквал, че директори на дирекции могат да правят това пряко убийство първо на земеделските производители, второ на техническия прогрес за едно стратегическо производство", обясни Петков.

По думите му промените в обвързаното подпомагане за хидропонните оранжерии са базирани на митове.

"От 4 месеца искаме да ни се извади точка и буква от европейския регламент, която да забранява подпомагане на оранжерийно производство в хидропонно отглеждане. Второ - единствено има непризнаване за биологична продукция, произведена на хидропонна основа. Това е непризнаване. Няма никъде забрана за подпомагане", добави Божидар Петков.

Вижте как коментира темата зам.-министърът на земеделието Георги Събев пред Агри.БГ.

“Проведохме срещи с производители, които са засегнати от тези промени, като търсим добри практики от другите държави членки. 

Имаме информация, че хидропонно земеделие не се подпомага чрез инструментите на обвързаното подпомагане, но пък се използват други държавни помощи под една или друга форма, така че проучваме на този етап какво правят другите държави и как подкрепят своите хидропонни производители”, каза Събев.

По думите му съществуват правни съображения относно това, защо не се подкрепят тези производители.

“Това, което комуникацията с партньорите от ЕК показва е, че подпомагане следва да се предоставя за култури, които се отглеждат в почва. Хидропонното отглеждане не е такова, но пък е широко застъпено в производството, включително и в други държави. Търсим добрите практики и въз основа на тях ще намерим как те могат да бъдат приложени в България”, заключи зам.-министър Георги Събев.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg