Г-н Костадинов, на финала сме на 2024 година. Една трудна година за всички бизнеси. Трудна година е за земеделския сектор. Каква е оценката ви е от Вашата камбанария, от тежестта и отговорността на Камарата, която представлявате?
О, много тежки думи...Тежестта, отговорността! Значи наистина годината беше доста тежка. Говорим за последиците от войната на Русия с Украйна, където ние сме зависими като държава.
Вносът на селскостопанска продукция... Не на последно място по важност са и климатичните промени, които настъпиха миналата година в България. Това е по региони - в единия има, в другия няма дъжд. Доста пъстра картинка. В зърнопроизводството за култури като пшеница и ечемик беше добре. Оттам нататък царевица и слънчоглед - доста зле.
Годината и за другите сектори е доста тежка. Само ще ви дам пример: има около 30 хил. тона яйца, внесени от Украйна в България през миналата година и за съжаление всички хотели по Черноморието работеха с украински яйца, което е показателно като бизнес в България. Не виждам отношения като партньорство между секторите и браншовете. Но така са си решили. Такова ни е законодателството, такъв ни е контролът. Да не говоря само за яйцата, ще говоря и за меда.
Ще говоря за малините, ще говоря и за ябълките, които са в доста тежка година. И всичко това е съчетано с по-лоши климатични условия, по-ниски добиви, висока себестойност и ниски пазари. Това е положението. Какво постигнахме? В крайна сметка постигнахме това, че получихме т.нар. Украинска помощ. Знаете, че тя не беше определена в бюджет 2024.
След разговори и разписано споразумение с правителството през януари месец бяха изплатени, от вчера, включително и днес, последните траншове от Украинската помощ. Надявам се колегите да са доволни от това. Проблеми има много. Обстановката е доста нестабилна в политическо отношение и управление на страната.
Виждате че трудно се работи. Всичко се прави на парче, няма дългосрочна политика, няма планиране. Не може да се мисли напред. Нещо, което говорехме преди 7-8 години, че трябва да се опитвахме да направим повече по отношение на напояването. Средствата, които бяха определени по Плана за възстановяване, отидоха в друга посока.
И сега гоним дивото. В крайна сметка на последната ни среща в Будапеща на Копа и Коджека като приоритет за ЕС беше определено напояването. Защото проблемът не е само в България.
Проблемът е в почти целия Европейски съюз. България като страна реално, както ще видите днес на семинара, реално трябва да се промени нормативната база на нормативната уредба по отношение на напояването и водовземането, защото една река Дунав, която е на около 70 80% от водния ни запас и капацитет, а ние не можем да ползваме вода от нея, а има възможности. Така че темите са много, проблемите са много. Няма да ни стигне цял ден да ги говорим.
Всички тези проблеми в напояването и в останалите теми, изброени от вас, обаче изискват работещо Народно събрание, сформирани комисии и една предвидимост в политически план, каквато ние в последните четири години нямаме. Как да станат всички тези законодателни промени, когато няма увереността в сектора, че има работеща комисия и депутати, с които да работи?
Ами надяваме се това да се случи и да има едно редовно правителство и едно стабилно мнозинство. Трябва коренна промяна на основни закони по отношение на аренда, по отношение на напояване, данъчни закони, за да заработи държавата. Защото следващият период, който ни предстои... аз не виждам нищо хубаво. Аз зная, че съм прекалено откровен. Не виждам нищо хубаво.
Единственото, което го видях, е преразглеждане на сделката на Меркосур и преразглеждане на договорите за асоцииране на Украйна и Молдова за членството им в ЕС. Говоря от наша гледна точка, от българска гледна точка. Другото, което четем, чуваме и виждаме, просто са просто неща, които един ден ще ни тормозят много. Знаете, че при всяка промяна, при всяко ново нещо се получава един стрес...
Производството, самото производство, самото подпомагане, самото министерство, докато се нагодят нещата. И затова ви казах, че за момента не виждам нищо хубаво. Смятам, че г жа Снежана Благоева от Постоянното представителство ще даде данни, дори все още и оттам неофициални. Но нещата не са добре и всеки земеделски производител, всеки производител трябва да се вземе в ръце, да погледне нещата така, за да бъде конкурентоспособен. Иначе на това, което се разчиташе в голямата си част някои от секторите на субсидия, само това нещо няма как да продължи.
Вие сте споменавали израза, че с пари може, но само с пари не стават нещата. Трябва и политика. Споменахте обаче и присъединяването на Украйна и Молдова към Европейския съюз. Това е тема, която в западните страни много сериозно вече започва да се дискутира и то от аграрни икономисти. На ниво България обаче това сякаш все още не е тема. Или защо не се не се притесняваме така, както западняците се притесняват от присъединяването на Украйна чисто икономически?
Ами ще ви кажа, защото обикновено в България нямаме информация. Тази информация, която ви я казвам аз я научавам от Копа и Коджека. А като членове там научаваме тази информация.
По отношение на другите страни относно присъединяването на Украйна и Молдова, аз съм се смял. Наистина знаете, че не мога да се стърпя, когато има политически призиви или да сме общо със стадото. Да, съгласни сме. Но когато дойде ред да се смятат ползите за всяка страна поотделно, аз виждам в другите страни как всеки започва да се дърпа, бяга и се отмята от това, което е говорил...
Говорим за напред за директните плащания и новата Обща селскостопанска политика. Какво да кажем там никой не говори за присъединяването на Украйна и Молдова. Това е тема табу, защото другата тема табу е бюджетът, общата рамка. Никой! Това е такава тайна, че няма да ви кажа за какво става въпрос. Само знаем, че парите няма да стигнат, няма да са достатъчни. А по отношение на Украйна, ако работим по същия вариант на директни плащания на площ, Европа ще фалира. А тези основните страни, основните донори, които плащат вноските си в Европейския съюз - първи те няма да са доволни от това.
Аз ви казах - ще настъпи една нова революция в подпомагането в земеделието. Надявам се да има някакви ползотворни ползи от нас. Другият основен проблем е обединяването на фондовете, което е много лошо за нас. Ще ви дам един пример. Така е с Плана за възстановяване. С обвързването с ангажименти не получаваме парите за земеделие. Ако не сме приели еди си кой закон. Това не е добре за държавата. По скоро за нас, земеделците. Така че има доста неизвестни в Новия период. Доста неща, които трябва да се обсъдят.
Всички сме много съпричастни, толерантни към всичко, към позициите си. Обаче когато стане ред да защитим позицията на страната си, всеки си я защитава. И ако ние нямаме човек там, който да ни да върши тази работа, ще станем като предния период. Каквото ни наложат, такова ще изпълняваме, ще изпълняваме и ще сме недоволни от някой си. При нас, в България, нещата стоят така. Винаги някой друг ни е виновен. Не е така. Първо се погледни себе си тогава. Свърши си ти твоята работа, за която си.
Болно ми е, тежко ми е, че през изминалата година Българската аграрна камара свърши доста работа. Аз не съм от тези, които искат публичност и големи изяви. Искам всичко да се вижда в работата ми. Болно ми е, че държавата не разбра, че в лицето на Българската камара има един партньор. От всички държави в Европейския съюз, ние сами си плащаме вноската по членството в Копа и Коджета. Държавата абдикира за момента от това нещо. И какво да ви кажа? Не знам как ще се развият нещата занапред, но това не е добре. Това не е добре. Те трябва да разберат, че ние сме техен партньор, че всичко, което се случва, трябва да бъде одобрено от тези, които го работят и го правят, а след това от чиновниците на бюро. Защото в голямата си част има чиновници, които нищо не разбират, а правят политика.
Последен въпрос по темата Украйна и то по скоро в посока НАТО - Русия. НАТО затяга охраната на въздушните граници на страните членки на Съюза. Опасявате ли се Черно море. като зона в критична близост до военните конфликти. отново да бъде потърпевш като транспорт, като корабна търговия, като цени, ако щете дори на борсите? Защото това е нещо, което се следи в последните седмици с особено внимание и деликатност и от европейските лидери, но и от международните търговци.
Ами Черно море не е спряло да е плацдарм. В момента застраховките на всички кораби, които влизат Черно море, са повишени един път и половина, което натоварва, натоварва самата цена и тя рефлектира върху производителите оттам нататък.
Знаете, че основният износ на Украйна е от тук. Голяма част от износа на Русия е през Черно море.
Една война винаги утежнява работата на страните, които са около нея. Те са на 50-60% потърпевши от последиците от тази война, защото всичко всичко около тях се оскъпява. В момента какво имаме на пазара? Ниски цени. По отношение световни борси, още по-ниски дъмпинг цени на Украйна и Русия на пазара. Лоши климатични условия през изминалата година. И всичко това събрано в съвкупност утежнява допълнително земеделския производител. Няма да слагаме нормативната база, вътрешните проблеми, които съществуват. Неизчистените политики по Стратегическия план. В момента виждаме, че има проблеми. Имаме проблеми в Румъния по отношение на животните. В последните събития в Гърция нямаше как тези неща да дойдат да не дойдат и при нас. Надявам се, че държавата и колегите животновъди ще реагират адекватно и правилно на този проблем. Най-лошото тук е, че като се появи някакъв проблем, тръгват да го яхват политически от всички страни. Това е много лошо и се създава едно недоверие във всички институции. Никой не вярва в институциите в страната...
Ние го виждаме и в случая с животновъдите във Велинград.
Така е, така е. Надявам се нещата да излязат благоприятни там и да се развият по най-добрия начин за всички. Не казвам в полза на една или друга страна, но трябва да се развиват по най-добрия начин за всички.
0 КОМЕНТАРА