Емил Пътов е от тези пчелари, които не се съгласяват да останат в руслото на традиционното и всеки ден се труди да подобри работата си и условията за пчелите си. Нарича себе си “бивш софиянец”, след като години наред работи в столицата, но любовта и семейството го връщат в родния Тръстеник. 

През 2014 г. семейството на Емил Пътов се връща в родния град и стартира своето стопанство, което наследява хобито на родителите на съпругата му - Богомила.

Разширяват пчелина, но бързо откриват, че да разчиташ само на меда не може и добавят стойност към продукта, който се произвеждат. Така, съпругата му и майка й работят, а той заедно с бащата на Богомила са професионални пчелари. 

Семейството има четири пчелина, като два от тях са в град Тръстеник и два са в село Врабево, Троянска община. Общо са 350 кошера. 


“Отначало добивахме само мед, но установих, че само с цената на меда не може и от 3 години събираме и пчелен прашец. Много ни допринася, много ни помага. Покрива ни поне едни режийни разходи, което вдига малко и цената на меда. Ако добиваш и пчелно млечице, ако продаваш и рояци, и всички тези приходи, ако ги събереш, тогава доходът ти е добър”, коментира Емил Пътов. 

Произвеждат сами и майките за кошерите си, които сменят на няколко години. Преди 5-6 години решават да дадат добър външен вид на продуктите си - правят си етикет и се регистрират по Наредба 26 за малки доставки. 

Направихме си етикет, направихме си визия на буркана и започнахме да разпространяваме по магазини и получава се, наистина не са големите пари, но с малки темпове, малки крачки, получава се, доволни сме”, допълва пчеларят. 

Стават част и от платформата за осиновяване на кошери и могат да се похвалят с доволни клиенти, които често са гости в стопанството им. Признава, че без усилия няма как да се случат нещата.


Рецептата му за успешно стопанство е постоянната заетост. 
“С много работа нещата се получават. Единствено малко ни е проблем с цената на меда”, казва той. Прогнозира, че цената на меда тази година ще е без промяна - около 3,80-4,20 лв и ако един пчелар не успее да си осигури допълнителни доходи, няма как да издържа семейството си с подобно занимание. 

Тази година от пчелина в Тръстеник вади мед след прецъфтяването на слънчогледа. 
Основно тук ще бъде слънчоглед и след това каквото има от есенните цветя, но на балкана там има и акация малко, има липа малко повече. Там се очаква и пак късните цветя, които са есенни, има вероятност да извадим по-хубав или по-различен мед от полето, но притесненията ми са заради затоплянето на времето”, казва Емил Пътов. 


Според пчеларя липсата на застудявания през зимата влияят много зле на пчелите, а сушата през лятото пък не им осигурява достатъчно паша. По думите му стационарните пчелини все още не могат да догонят подвижните по количествата мед, които произвеждат. 
Подвижното пчеларство за разлика от стационарното е малко по-добре, когато имаш повече от две паши, защото успяваш да се местиш от едно място на друго място, в зависимост от това къде е започнала силната паша и добивът е доста по-добър отколкото стационарното пчеларство, но пък там изисква повече ресурс и хора малко повечко, което ние на този етап не можем”, разказва Пътов. 


Прогнозите на пчеларя са, че цената на меда и тази година ще остане ниска и очаква окончателните цифри след края на месеца, когато всички стопани ще са извадили основните количества мед от пчелините си.