Антон Антонов е шесто поколение фермер, а с животновъдство той и семейството му се занимават от над 30 години. И въпреки че е на ръба да се откаже заради трудната ситуация, в която се намира сектора през последните години, сякаш напук той продължава да влага всичко от себе си, за да продължи семейната традиция.

Гласувайте: Бихте ли подкрепили освобождаване на субсидиите от данъчно облагане?

В семейната ферма на ЗП “Иван Ечев” в Левски се отглеждат около 160 глави телета, приплоди, крави-майки, юници и малакини. Кравите и биволите се отглеждат за мляко, като стопанството си има своя мандра, в която преработва продукцията. Имат и млекомати, позиционирани в Левски и Павликени.

На Националния събор на овцевъдите, където се срещнахме с Антон, го попитахме как се справят малките и средни производители в момента, в контекста на високите цени на горивата, фуражите, електричеството?

"Много трудно! Всеки ден е сървайвър за нас - ново изпитание. Просто гледаме да си поддържаме стопанството; да нахраним животните и да имаме някаква продукция, да я продадем по най-бързия начин. Като цяло сме спрели с инвестициите. Гледаме само и само да възвръщаме старите инвестиции, за други не мислим в момента. Просто е много трудно и много тежко.

Скъпи горива, оттам пък се вдигат цените на стоките. Просто е много тежко. Очакваме Ковид помощите да дойдат по сметките ни през месец юни. Дано те да помогнат с нещо, въпреки че те не могат да покрият абсолютно нищо, но все пак ще заемат мястото на вече похарчени пари", обясни той.

По официална информация плащанията по Ковид мярката трябва да бъдат по сметките на стопаните до 15 юни. За сметка на това, земеделците вече получиха своите зелени плащания. Но голяма част от тях обаче са намерили по сметките си по-малко, отколкото са очаквали.

"Взехме плащанията по зелените, но за сметка на това по мярка 10 - Агроекология очаквахме двойни и тройни ставки, но не ги получихме. В момента пускаме заявления, защото това не е само при нас така, а в цяла България", каза Антон.

По думите на младия фермер проблемът се появява заради сменен статут на пасище. А подобни казуси има още в Карнобат, Монтана и в други населени места.

"12 години сме чертали пасището като ВПС, а те го сменят след като сме подали заявлението, при свършен факт, като Натура 2000", разясни Антонов.

Въпреки че в министерството няма подадено нито едно заявление за животновъд, който е фалирал, хората в сектора виждат как много стопанства просто затварят врати - тенденция, която тръгна още през есента на 2021 г. А фермери и в момента продължават да разпродават животните си, защото просто не могат повече.

"И ние мислим в тази посока, на ръба сме, но гледаме да сме отгоре. Много е трудно. Напрежение, семейни разправии. Много е зле", призна младият фермер.

Още през март земеделското ведомство обяви, че фуражната царевица и фуражното жито, които предстои да бъдат купени от държавата, ще се продават на преференциални цени на животновъдите, посредством механизъм, свързан с обвързаната подкрепа. На Десети национален събор на овцевъдите специално за Агри.БГ министър Иван Иванов обясни, че се чака актуализацията на бюджета през юни, за да тръгне самата схема. Ще успеят ли обаче да оцелеят дотогава животновъдите?

"Трябва да оцелеем. Докато свърши пашата. В момента основно на нея се надяваме и по малко фуражи. За новата себестойност на новия фураж, който ще купим тази година и ще приберем вече себестойността на продукцията не се знае каква ще бъде. Всичко се купува. Това, което се събере лятото нищо не стига. Почти ни свърши сламата, сеното и то свърши - абсолютно всичко", каза Антон.

По думите на младия фермер фуражите са скочили двойно от 27-30 ст., в момента се купуват на 60 ст., а люцерната между 55-60 ст.

"Гледаме направо и само напред. Няма да се отказваме и толкова. Ние сме една шепа млади хора, които сме останали да се занимаваме в България, така че трябва да пребъде. Иначе другия вариант е да си хващаме пътя и да ходим някъде на “по-лесно”. Аз имам две деца трябва да ги храни, да ги отгледам, да им осигуря бъдеще. Така че действаме", заключи Антон Антонов.