Искаме да работим на полето, не искаме да ходим да попълваме документи - в голямата си част просто не знаем как да ги попълним, правим грешки и понасяме санкции за това нещо. Думите са на овощаря Димитър Рачев, който отглежда череши и ягоди в Тутракан и е член на УС на Съюза на Дунавските овощари. 

Гласувайте: Планирате ли да използвате по-малко химически торове тази година?

“Това, което в последно време мъчи мен и моите колеги е свързано с един - ще го нарека “обществен договор”. Обществото казава: Ние не искаме да работим на полето, да ни пече слънцето, да ни ядат комари и да се занимаваме с дейност, която изисква много физически усилия. И ще отделим пари за тази част от населението, която ще се грижи за прехраната. Това е един обществен договор, като всеки дава малка част от парите за земеделците. Всеки един от нас земеделците, виждайки този обществен договор, решава да се занимава със земеделие”, споделя Димитър Рачев. 

Оказва се обаче, че на практика, прилагайки този обществен договор, той силно се изкривява: “На нас ни е казано, че ще получим определени средства допълнително от това, което реализираме от нашата продукция, за да може самата продукция да има и по-ниска цена - да е по-достъпна за хората. Но когато се прилага самият принцип, той силно се изкривява.

Започват да се противопоставят сектор срещу сектор… Започват да закъсняват помощите спрямо сроковете, които са ни обещани. Започва един административен натиск за изпълнението на тези и онези несвойствени за нас (земеделците - бел.авт.) функции. И земеделецът вместо да си бъде на полето, за да работи, той постоянно ходи по институции, подава документи… Защото, ако не подаде дори едно документче, може да се лиши от цяла поредица от субсидии”, коментира овощарят. 

Фермерите трябва да са на полето, а не да извършват административна дейност, категоричен е Рачев. “Всеки колега усеща на гърба си административно блато, в което е вкаран. За този земеделец, който има 50-100 дка, а дори и 300 дка трайни насаждения, за него е непосилно да отдели пари, за да има някой, който се занимава с административната част. Това на знаем как да го преодолеем. Просто този договор в момента работи по други параметри. Нашите очаквания и обещанията, които са дадени към нас на практика се размиват в едно блато от административни изисквания”, посочва той.

Рачев изрази надежда, че в новия програмен период административните процедури за фермерите ще бъдат по-облекчени, какви заявки има от страна на европейски и български институции: “Надяваме се! Искаме да работим на полето, не искаме да ходим да попълваме документи - в голямата си част просто не знаем как да ги попълним, правим грешки и понасяме санкции за това нещо. Ние искаме с труда си да работим и обществото да каже: Ето ти 2, 3, 5, 10 лв. за това, че се трудиш на полето”.