Не знам земеделски сектор, който да е в добро състояние след толкова тежки времена, които настъпиха тази година. Природата ни наказа достатъчно. Няма да забравяме, че се намираме в един регион, който е във война. Има и втора война. Аз от 22 години се занимавам със земеделие и не помня такива сложни времена. Това е най-тежката година, която помня. Това каза пред камерата на Агри.БГ земеделският производител Димитър Мачуганов

По думите му реколтата тази година е осезаемо слаба, особено при пролетните култури. 
И това, разбира се, се отразява на цените. 

Причините за този спад са свързани с климата и проблемите с напояването

“Ние нямаме вода, защото хидромелиоративните ни съоражения са изоставени. 
Истината е много проста. Всички искаме от държавата, ако може да направи всичко за нас - да ни плати сметката за тока, да ни напълни хладилника, ако може да ми смени автомобила, ако може с електро... Има социални ситуации, в които държавата дава, но в бизнеса това нещо не трябва да го има. 

И не трябва да искаме нещо, което е невъзможно. Вече 15-16 години съм нагърбен от колегите от Националната асоциация на зърнопроизводителите да работим по темата напояване. Осъзнах, че не можем да искаме до безкрай от държавата. Държавата има възможности, държава има и други приоритети. Тука можем да съчетаем и икономия, и ефект, който да постигнем и да станем по-устойчиви”, каза Мачуганов. 

Въпреки това, той не губи надежда, като един истински фермер. 

“Ние, земеделците, сме хора, които живеем с надежда. Ако я няма тази надежда, след първите една-две години неслуки, ще сме приключили и като бизнес, и като хора. Защото има една друга крайност, едни песимисти. На Балканския полуостров сме други хора. Всеки път си даваме сметка, че идва ново начало, имаме рестарт, и тръгваме с идеата, че и това ще мине. Няма как да кажа, че не съм оптимист”, добави той. 

Какво още сподели Димитър Мачуганов, гледйте във видеото интервюто на Биляна Вачева