Регенеративното земеделие става все по-привлекателно за фермерите в България. И това е факт.

На конференцията във Велико Търново се срещаме с един от топ агрономите в света по покривни култури и справяне със засушаването. Това е Дейл Стриклър, фермер и консултант по земеделие от Канзас, който посети страната ни и обиколи множество полета, благодарение на нестихващия ентусиазъм на група фермери. 

- В България сте от два дни, които прекарахте на полето с фермери. Какво видяхте? Какво ви направи впечатление? 

Дейл Стриклър: Това, което видях, отивайки в стопанствата на фермерите, бяха хора, които от няколко години не обработват почвата си и използват покривни култури. И всъщност това, което видях в техните стопанства, беше доказателство, че тези концепции за регенеративно земеделие работят тук. Фермерите отглеждат царевица, въпреки твърде ограничените валежи. Културата беше зелена и дава много добри добиви. А по пътя към тези стопанства нямаше как да не забележим и други полета с царевица, които бяха погубени заради сухото време. Именно това показва, че тези практики работят. 

- А можете ли да дадете някакви конкретни насоки за фермерите в по-общ план? Вие посетихте два от регионите в страната ни, но ситуацията навсякъде е различна. 

Дейл Стриклър: Принципите на NoTill и покривните култури са универсални, защото идват от природата. Това са едни и същи принципи, които работят в природата по цялата планета. Затова е странно, когато хора казват, че на конкретно място няма да се получи. Законите на физиката не се променят на границата на тяхното стопанство. Те работят навсякъде. Техниките са различни, така е. Но принципите са едни и същи навсякъде. И така, за да приложите принципите, преди всичко трябва да се запознаете с тях, да ги научите. А след това да научите и техниките, за да накарате принципите да работят във вашето стопанство. 

- Ако фермерът иска да започне да прилага NoTill какво трябва да направи? Първо да започне със StripTill или директно да заложи на NoTill? Питам ви, тъй като в България го има това схващане, че през първите пет години стопанството трябва да прилага StripTill, за да минимизира загубите. И едва след това, евентуално, може да продължи с NoTill.

Дейл Стриклър, фермер и консултант по земеделие: Това до определена степен зависи от оборудването на стопанството. Също така зависи и от качеството на почвата, както и дали се използват покривни култури или не. Няма да казвам, че това е мит, защото понякога наистина е вярно - че са необходими няколко години, за да се подобри почвата при NoTill. Понякога това е вярно, но зависи от начина на управление на стопанството. Фермерите могат да направят този процес много по-бърз, защото това, което всъщност трябва и искат да се случи, е да подобрят почвата си. Когато почвата се подобри, прилагането на NoTill става много по-лесно. Някои от проблемите, които се появяват при NoTill, са, че става по-трудно поставянето на семената в почвата, тъй като първоначално тя става твърда, но след това отново омеква. Всеки фермер трябва да се стреми да създаде органична материя, хумус, за да може почвата да омекне, да стане рохкава.

Това се случва много по-бързо, когато използвате покривни култури, защото така добавяте хумус под формата на тези покривни култури. Може да се случи така, че широката бразда да не успее да се затвори след засаждането. Но това би се случило много по-лесно, когато добавяте хумус в почвата. Така че използването на покривни култури в стопанството може да ускори процеса на подобряване на почвата. И така вместо пет години, това може да стане за една или две години. Такъв поне е моят личен опит. Аз започнах да отглеждам покривни култури и едновременно с това да прилагам NoTill, като още през първата година отгледах най-добрите култури, които моето стопанство някога е произвеждало в историята си. Тогава си казах, че явно имам късмет, но ключът е в това, че използвах практиките заедно, а не поотделно. 


- А има ли добри, по-добри или по-лоши покривки култури? В България през последните няколко години е по-разпространено да се използват покривни култури. Повечето земеделци обаче оставят земята под угар.

Дейл Стриклър: Да, имате угар. Всъщност свикнали сме да мислим, че, разбира се, идеята на угарите е да се даде почивка на почвата, за да може да се натрупа влага и след това да имаме по-успешна реколта. Има многобройни проучвания, проведени в САЩ и предполагам, че същите принципи важат навсякъде. Едно от проучванията - в нашите условия в по-сухите райони е засявана пшеница и десет месеца по-късно е засята царевица. Тоест през тези десет месеца, което е почти една календарна година, ние не отглеждахме нищо на дадено поле само и само, за да съхраним влагата, така че реколтата ни от царевица да бъде по-успешна. През тези десет месеца в проучването са измервани количествата на валежите, както и влагата, оставаща в почвата. Когато дошло време за сеитбата на царевицата, в почвата била натрупана само 25% от цялата влага. Това означава, че през тези десет месеца в конкретния случай са пропилели 100% от слънчевата светлина и 75% от валежите. Как това може да се смята за ефективно? 

Това не е интелигентна форма на земеделие. И лично аз смятам, че може да се подобри. Можем да се справяме много по-добре от това. Не бива да забравяме, че в селското стопанство получаваме безплатно две неща - слънчева светлина и валежи. Защо да губим 100% от слънчевата светлина и 75% от валежите? И точно затова трябва да се справяме по-добре с управлението на влагата и с улавянето на слънчевата светлина по нашите полета.

- Друго схващане е, че NoTill не е за всяка почва. Мит ли е това, според вас?

Дейл Стриклър: Това е все едно да кажеш, че тренирането не е за всеки човек. Чувам на места да казват, че NoTill не работи при тежки глинести почви. Това ми звучи все едно като твърдението, че тренировките не работят за хора с наднормено тегло. Очевидно е, че ще е по-трудно, но точно това са почвите, при които се наблюдава най-голям прогрес с течение на времето. 

Трудно е, да. Но всичко в почвата се лекува с  хумус, с органичната материя. Как да си набавите повече хумус? Отговорът е NoTill, т.е да спрете да обработвате почвата и да добавите покривни култури. Това е формулата, която поправя всяка почва. И аз съм чувал това схващане, че NoTill не е за всяка почва. Да, има някои почви, при които е по-трудно. Но пак повтарям, че именно това са почвите, при които се вижда най-голяма полза и прогрес във времето. Това са типовете почви, при които аз съм правил земеделие, при които съм израснал - тежки глинести почви.

- В България земята е разпръсната и повечето земеделски производители подписват едногодишни договори. Как се прави NoTill при едногодишни договори? Какъв е смисълът от прилагането на тази технология, когато фермерите притежават земята само за година?

Дейл Стриклър: Моят баща започна така историята си в земеделието. Първоначално той нямаше никаква земя, така че цялата площ, която обработваше, беше под наем. В даден момент започна да говори с арендатора и да му обясни, че технологията, която прилага изисква време. В крайна сметка арендаторът беше щастлив, че ще имат по-дълги отношения и земята му ще се обработва за напред.

В началото при NoTill съществува риск нещата на полето да не изглеждат много добре през първата година. Затова е много важно да говорите със собственика на земята и да му обясните какъв е процесът при NoTill и да му разясните как всъщност му правите услуга; как подобрявате земята му в дългосрочен план.