Вече трета година имаме променливи успехи, но непредвидимите климатични промени и особености станаха сериозен фактор в трайните добиви в малинопроизводството. Наблюдава се частичен спад на средния добив на ягоди и малини в България. Това се наблюдава в голяма част и при други плодове и зеленчуци, които се отглеждат на открито.

Гласувайте: Каква е изминаващата 2021 г. за вас?

Различни стихии ни връхлитат периодично - през пролетта имаше късни студове, после имаше обилни дъждове, които повредиха част от реколтата от ягоди, която точно тогава зрееше.

След това имаше един благоприятен период - по-сух, който беше сравнително добър за лятната малина. Но точно по време на брането на лятната малина имаше вихрушки и градушки. Последвалият период на суша намали размера на малините и това доведе до едни по-слаби добиви, но за сметка на това цената беше малко по-добра отколкото минали години. Това частично компенсира загубите от добив и от качество. 

Божидар Петков: Добивите и годината са под средното ниво, които сме имали досега. 

Според него науката и технологиите ще могат да помогнат на стопаните да се справят с предизвикателствата. 
“По тази причина бихме искали програмата, която е за първично производство да бъде възобновена и да има бюджет в рамките на 18 - 20 млн. лв., както е било досега. 

Защото там част от допустимите инвестиции са точно за борба с влиянието на климатичните условия и тяхната превенция. Там са оръдията срещу градушки, защитни мрежи срещу градушки, слани и силно слънцегреене. И тази програма е много гъвкава, адаптивна и много лесно се прилага от земеделските производители. Така че очакваме новото ръководство на министерството сериозно внимание на този опит, който вече го има досега и да има готовност за новия сезон да окаже помощ на всички производители от сектор “Плодове и зеленчуци”. 

Повишаването на нивото на механизация не е основание в малинопроизводството да се увеличат площите, смята Петков. 

“Ягодоплодните са много капризна култура и тя не може да бъде отглеждана на каквито и да е площи. Напояването също е важно. Там, където няма, на практика не е възможно отглеждането на индустриална малина или ягода.  По тази причина смятаме, че районите, които са годни за отглеждане на такива култури, малко или много вече са заети. И повишаването на качеството и внедряването на нови технологии е по-добрият подход, отколкото увеличаване на площите. Имаме изключително голям резерв да си повишим средния добив и технологичното ниво на съществуващите площи, отколкото да се разширяваме. Защото разширяването води и до редица проблеми, единият от които е дефицитът на работна ръка, тъй като техниката не е подходяща за планинските райони, а те предлагат по-добри условия за отглеждане на ягодоплодни", посочи Петков. 

Вижте още във видеото